Written by 09:00 Meteo, Technologie • One Comment

Burza-Alert 1.0 – nowy serwis prognoz i monitoringu burz na terenie Polski od IMGW-PIB

IMGW-PIB uruchamia na platformie meteo.imgw.pl specjalny serwis burzowy, w którym do końca września publikowane będą, opracowywane przez synoptyków meteorologów, prognozy wyładowań atmosferycznych i zjawisk burzowych.

Prognozy, prezentowane dla obszaru całego kraju, przedstawiają przewidywany rozwój sytuacji burzowej na 3 dni. Ich uzupełnieniem jest monitoring zjawisk konwekcyjnych z informacjami, gdzie aktualnie występują burze, w jakim kierunku się przemieszczają i które z niebezpiecznych zjawisk, takich jak ulewny deszcz, opady gradu, silny wiatr czy trąba powietrzna, im towarzyszą.

Monitoring prowadzony jest z wykorzystaniem obrazów satelitarnych, rozbudowanej sieci radarów meteorologicznych POLRAD i detektorów wyładowań LTS. Dzięki tym danym możliwe jest obserwowanie powstawania i rozwoju burz, a także tempo i kierunek ich przemieszczania.

Agnieszka Harasimowicz, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB

Prognozowanie zjawisk konwekcyjnych to bardzo skomplikowany proces, który wymaga szerokiej, specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz dostępu do wielu danych. Prognozy powstają na podstawie analizy sondaży aerologicznych, pomiarów i obserwacji ze stacji synoptycznych i telemetrycznych. Nieodzownym elementem są także wyliczenia szeregu parametrów konwekcyjnych z meteorologicznych modeli numerycznych. Efektem tej analizy jest prognoza w formie graficznej, prezentująca obszar oraz stopień zagrożenia burzami. Uzupełnieniem prognozy graficznej jest szczegółowy opis warunków sprzyjających rozwojowi burz w danym dniu oraz charakterystyka prognozowanych zjawisk towarzyszących

W serwisie prezentowana jest mapa, na której dla poszczególnych dni prognozy nanosi się:

  • szrafem: prawdopodobieństwo wystąpienia burzy (powyżej 60% i poniżej 60%)
  • kolorem: intensywność burzy (od słabej do bardzo silnej)
  • ikonami: zjawiska konwekcyjne towarzyszące burzy (silny deszcz, grad, wiatr i trąby powietrzne)

Poza mapą znajdziecie tam również ogólny i szczegółowy opis prognoz burzowych.

Uzupełnieniem serwisu jest Facebookowy profil „Burza-Alert IMGW” (@burzaalertimgw), gdzie publikowane są aktualne analizy, ostrzeżenia i komunikaty o zjawiskach burzowych oraz prezentowane są zdjęcia i filmy naszych synoptyków.


Zdjęcie główne:  Sudarshan Poojary | Unsplash

(Visited 217 times, 25 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 25 sierpnia 2023
Close