F. Steve Halama on Unsplash

Written by 18:03 Nauka, Technologie

Projekt Sat4Envi na ostatniej prostej

Wielkimi krokami zbliżamy się do finalizacji jednego z najważniejszych projektów technologiczno-informatycznych, który pozwoli polskim uczelniom, instytutom badawczym oraz instytucjom państwowym swobodnie korzystać z danych satelitarnych programu Copernicus oraz danych pochodzących z innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych. System operacyjnego gromadzenia udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku jest projektem realizowanym przez IMGW-PIB oraz partnerów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kluczowe znaczenie dla projektu Sat4Envi ma rozbudowa infrastruktury IMGW-PIB, wykorzystywanej w celach odbioru, przetwarzania, dystrybucji oraz przechowywania danych pochodzących z satelitów meteorologicznych oraz obserwacyjnych, jak i pochodnych produktów satelitarnych. Na początku lipca ukończono budowę wieży, na której zainstalowana zostanie stacja odbioru danych. Umowę na dostawę anteny podpisano z norweskim przedsiębiorstwem Kongsberg Defence & Aerospace AS. Jej montaż zaplanowano na wrzesień. To pierwsza w Polsce i jedna z kilku w Europie stacji zapewniających bezpośredni odbiór danych z satelitów Sentinel. Już w październiku powinna ona rozpocząć pracę operacyjną.

Równocześnie realizowane jest drugie zadanie projektowe z zakresu rozbudowy infrastruktury, a mianowicie budowa Centrum analizowania i opracowywania oraz Centrum udostępniana danych satelitarnych. Obiekty powstają w siedzibie IMGW-PIB w Krakowie. Ważnym krokiem było podpisanie umowy na dostawę serwerów i terminali na potrzeby wyposażenia Centrów. Dodatkowo będą one dysponować wielkoformatowym systemem wideokonferencyjnym.

Poza centrami stacjonarnymi, w ramach projektu funkcjonować będzie centrum mobilne, którego organizacją zajmują się CBK oraz PAK. System pozytywnie przeszedł pierwsze testy i jest już wstępnie wykorzystywany przez służby operacyjne.

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH realizuje ostatnie prace przy uruchomieniu Systemu Obsługi Klienta. Już w listopadzie planowane jest włączenie wersji produkcyjnej systemu; będzie on udostępniał dane i produkty satelitarne poprzez portal internetowy oraz API.

Trwają również szkolenia, prowadzone przez Polską Agencję Kosmiczną, dla odbiorców z administracji państwowej i samorządowej oraz służb bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, seria szkoleń realizowana jest w formacie e-learningu.

Sukcesem zakończyły się również prace zespołu z IMGW-PIB nad stworzeniem archiwum danych satelitarnych. Bazę zlokalizowano na zasobach Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Aktualnie zarchiwizowano tam przeszło 0,5 PB danych satelitarnych z METEOSAT, NOAA/Metop, Terra/Aqua, Suomi NPP, Sentinel i innych źródeł.

sat4envi_logo

Więcej o projekcie Sat4Envi przeczytacie na: https://sat4envi.imgw.pl/


Zdjęcie główne: Steve Halama on Unsplash

(Visited 11 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 30 sierpnia 2023
Close