F. Ostap Senyuk on Unsplash.

Written by 06:38 Klimat, Nauka

Copernicus: rekordowy styczeń 2024

Według danych gromadzonych w ramach usługi Climate Change Service (C3S) miniony miesiąc był najcieplejszym styczniem w historii ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą 13,14 st. Celsjusza i jednocześnie ósmym z rzędu styczniem z rekordowymi wartościami.

Zarejestrowana średnia była wyższa o 0,7 stopni od średniej dla stycznia 1991-2020 oraz o 0,12 stopnia powyżej średniej dla poprzedniego najcieplejszego stycznia 2020 roku. Anomalia temperatury globalnej w minionym miesiącu była niższa niż w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2023 roku, ale jednocześnie wyższa od wszystkich średnich miesięcznych rejestrowanych przed lipcem ubiegłego roku. Styczeń był o 1,66 stopnia cieplejszy od szacunkowej średniej dla stycznia w latach 1850-1900.

„Rok 2024 rozpoczyna się kolejnym rekordowym miesiącem, jednocześnie za nami 12-miesięczny okres ze średnią temperaturą wyższą o 1,5 st. Celsjusza od średniej dla przedindustrialnego okresu referencyjnego. Drastyczne i szybkie redukcje emisji gazów cieplarnianych to jedyny sposób na powstrzymanie wzrostu globalnych temperatur”. – powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service (C3S).

Średnia globalna temperatura za ostatnie dwanaście miesięcy (luty 2023 r. – styczeń 2024 r.) jest najwyższa w historii i wynosi 0,64 st. Celsjusza powyżej średniej z lat 1991-2020 i 1,52 st. Celsjusza powyżej średniej z lat 1850-1900. Poza Europą temperatury były znacznie powyżej średniej we wschodniej Kanadzie, północno-zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej, natomiast poniżej średniej – w zachodniej Kanadzie, środkowych Stanach Zjednoczonych i większości obszaru wschodniej Syberii.

Anomalie wartości średniej temperatury powietrza w styczniu 2024 roku.
Anomalie wartości średniej temperatury powietrza w styczniu 2024 roku.

„W Polsce styczeń 2024 roku charakteryzował się średnią temperatura powietrza wynosząca –0,27 st. Celsjusza i należy go klasyfikować jako lekko ciepły (w świetle wielolecia 1991-2020). To pokazuje, że globalne ocieplenie ma różne “realizacje” w skalach regionalnych i lokalnych”. – komentuje prof. Mirosław Miętus, Zastępca Dyrektora IMGW-PIB.

Pomimo słabnącego El Niño temperatura powierzchni oceanów (SST) utrzymywała się na niezwykle wysokim poziomie. Średnia globalna w styczniu na obszarze powyżej 60°S – 60°N osiągnęła 20,97 st. Celsjusza, co stanowi rekord dla tego miesiąca. To wartość o 0,26 stopnia wyższa od tej zarejestrowanej w styczniu w 2016 roku i druga najwyższa wartość względem rekordu z sierpnia 2023 roku (20,98°C).

Średnia globalna wartość temperatury powierzchni oceanów (SST).
Średnia globalna wartość temperatury powierzchni oceanów (SST).

Zasięg lodu morskiego w Arktyce był zbliżony do średniej i jednocześnie wyższy od poziomów rejestrowanych w miesiącu styczniu od 2009 roku. Z kolei na Antarktydzie zasięg lodu był szóstym najniższym w styczniu, o 18% poniżej średniej, i znacznie powyżej najniższej wartości w styczniu odnotowanej w 2023 r. (–31%).

Copernicus Climate Change Service (C3S) to jedna z sześciu usług tematycznych świadczonych w ramach unijnego programu Copernicus, zarządzanego przez Komisję Europejską i wdrażanego przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Celem C3S jest dostarczanie rzetelnych informacji o obecnym i przeszłym stanie klimatu oraz opracowywanie prognoz na najbliższe dziesięciolecia dla różnych scenariuszy emisji gazów cieplarnianych. Tworzono w ramach programu Copernicus bazy wiedzy ma wspierać unijną politykę łagodzenia i adaptacji do zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.


Oprac. Redakcja na podstawie doniesień prasowych Copernicus.
Zdjęcie główne: Ostap Senyuk | Unsplash.

(Visited 1 878 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 8 lutego 2024
Close