F. Giovanni Mammano on Unsplash.

Written by 13:08 Meteo, Nauka

WMO: 48,8 st. Celsjusza oficjalnym rekordem Europy

Światowa Organizacja Meteorologiczna potwierdziła, że 11 sierpnia 2021 roku we Włoszech padł rekord temperatury w Europie kontynentalnej wynoszący 48,8°C (119,8°F). Wyniki opublikowano w International Journal of Climatology.

Międzynarodowy panel naukowców zajmujących się atmosferą zweryfikował temperaturę zarejestrowaną przez automatyczną stację pogodową w Syrakuzach na włoskiej wyspie Sycylia. Ponieważ Region VI WMO (Europa) obejmuje części Azji (np. Izrael, Turcję i Syrię) oraz Grenlandię, wartości ekstremalne wskaźników meteorologicznych są klasyfikowane na podstawie danych dotyczących regionu jako całości oraz indywidualnie dla Europy „kontynentalnej”. Poprzedni rekord, wynoszący 48,0 st. Celsjusza, odnotowano 10 lipca 1977 roku w Atenach i miejscowości Elefsina w Grecji. Dane te opierały się na oficjalnych źródłach rządowych i znalazły się w Archive of Global Weather and Climate Extremes. W ich przypadku nie przeprowadzono jednak niezależnej weryfikacji, jak to miało miejsce w odniesieniu do danych z Sycylii.

„Ekstremalne wartości wskaźników meteorologicznych pokazują jak bardzo zmienia się obecnie klimat, ale każdorazowo doniesienia te wymagają weryfikacji. Możliwe, a wręcz prawdopodobne jest, że w przyszłości w Europie wystąpią jeszcze większe skrajności. Dlatego w WMO zostaną utworzone właściwe grupy ekspertów, których zadaniem będzie ocena tych doniesień”. – wyjaśnia prof. Randall Cerveny, sprawozdawca WMO ds. ekstremalnych warunków klimatycznych i pogodowych. – „To długotrwałe procedury ze względu na staranność i skrupulatność, jaką WMO przykłada do poświadczania obserwacji pogodowych. Dzięki tym żmudnych ocenom mamy pewność, że nasze globalne bazy danych są rzetelne i pokazują prawdziwe informacje. Niestety badania te pokazują niepokojącą tendencję do utrzymywania się rekordów wysokich temperatur w określonych regionach świata”.

Komisja ekspertów WMO prowadzi obecnie szereg innych analiz, m.in. na temat cyklon tropikalnego Freddy, który wystąpił w 2023 roku i prawdopodobnie był najdłużej utrzymującym się cyklonem w historii.

Wiele ocen WMO jest publikowanych w recenzowanych czasopismach, takich jak International Journal of Climatology. Oficjalna strona internetowa Archive of Weather and Climate Extremes zawiera informacje dotyczące najwyższych i najniższych temperatur na świecie, rekordowych opadów, największego gradu, najdłuższego okresu suszy, maksymalnego podmuchu wiatru, najdłuższego wyładowania atmosferycznego i zgonów związanych z pogodą. Potwierdzone przez WMO dane stanowią wiarygodny punkt odniesienia do porównywania rekordowych wartości ekstremalnych w corocznych raportach WMO o stanie klimatu w skali globalnej i regionalnej.

„Rzeczywistość potwierdza przewidywania wielu zespołów naukowych, które wielokrotnie, wręcz w alarmistycznym tonie, sygnalizowały już w latach 90. XX wieku, że globalne ocieplenie stanowi poważne zagrożenie. Na podkreślenie zasługuje fakt specjalnej analizy weryfikacyjnej przeprowadzonej przez WMO w celu potwierdzenia wystąpienia tej niezwykle wysokiej wartości temperatury w Europie. Takie działania mają na celu nie tylko potwierdzenie zanotowanych wartości elementu meteorologicznego, ale również tego, że obserwacja odbywała się w sposób zgodny ze wszystkim standardami obowiązującymi w sieci pomiarów meteorologicznych krajów członkowskich WMO”. – zaznacza prof. Mirosław Miętus, Zastępca Dyrektora IMGW-PIB i Stały Przedstawiciel Polski w WMO.


Oprac. Redakcja na podstawie materiałów prasowych WMO.
Zdjęcie główne: Giovanni Mammano | Unsplash.

(Visited 1 556 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 2 lutego 2024
Close