Written by 12:14 Nauka, Technologie

Afrykańska sztuka w kosmicznym anturażu

Program African Space Art Project (ASAP), opracowany w 2017 r. przez francuską organizację pozarządową African Artists for Development (fundusz AAD) we współpracy z EUMETSAT i Arianespace, zrodził się w wyniku zaobserwowanego faktu, że Afryka jest kontynentem, który wyemitował do tej pory najmniej CO2, a efekty globalnego ocieplenia i ekstremalnych zjawisk pogodowych są tam najbardziej odczuwalne i dotykają bezpośrednio setek milionów ludzi. W grudniu 2022 roku rakieta Ariane 5, pokryta dziełem sztuki stworzonym przez grupę artystów, wyniesie w przestrzeń kosmiczną pierwszego satelitę pogodowego METEOSAT trzeciej generacji.

W 2018 roku ponad stu afrykańskich artystów zaproszono do udziału w African Space Art Project. Pięćdziesięciu jeden z nich zaproponowało oryginalne kreacje wyrażające wizje, nadzieje, marzenia i lęki odzwierciedlające złożoność, siłę i bogactwo twórczości artystycznej oraz przyszłość Afryki. 4 marca ogłoszono trzech finalistów Michela Ekeba (Demokratyczna Republika Konga), Jean-David Nkota (Kamerun) i Geraldine Tobe (Demokratyczna Republika Konga), którzy 27 listopada zaprezentowali swoje prace w Paryżu. Jury jednogłośnie postanowiło, że dla uczczenia formuły jednoczącej całą Afrykę w walce ze skutkami zmiany klimatu nagrodę główną przyzna całej trójce artystów, którzy wspólnie stworzą wyjątkowe dzieło, będące świadectwem solidarności mieszkańców kontynentu.

„Afryka przedstawia nowy paradygmat oparty nie na konkurencji, ale na współpracy. Proponując tym trzem artystom stworzenie tego wysoce symbolicznego dzieła, nasz kontynent potwierdza nową ścieżkę rozwoju opartą na zjednoczeniu”. – powiedział podczas ogłoszenia decyzji Jean-Michel Abimbola, beniński minister kultury i sztuki, członek jury.

Nkot, Ekeba i Tobé mają dwa miesiące, aby stworzyć wyjątkowe dzieło sztuki – fuzję ich trzech kreatywnych światów. W ten sposób praca stanie się „ambasadorem” całego kontynentu na Ziemi i w kosmosie. „Europa i Afryka zbudują swoją przyszłość tylko wtedy, gdy zdadzą sobie sprawę, że musi być ona oparta na współdziałaniu. Ten projekt jest kolejnym krokiem w tym kierunku i odzwierciedla rolę, jaką kontynent afrykański powinien odgrywać w globalnym świecie w XXI wieku”. – zaznaczyli Matthias i Gervanne Leridon, współprzewodniczący AAD.

Według Phila Evansa, dyrektora generalnego EUMETSAT: „Dzięki projektowi ASAP artyści afrykańscy pokażą związek między przestrzenią kosmiczną, Afryką i zmianami klimatycznymi. Te trzy elementy leżą u podstaw tego, co robimy każdego dnia w EUMETSAT przy użyciu satelitów obserwujących planetę i we współpracy z naszymi partnerami w Afryce. Nie mogę się doczekać prezentacji tego oryginalnego dzieła”.

Stéphane Israël, prezes i dyrektor generalny Arianespace, stwierdził: „Projekt artystyczny prezentowany na wystawie Ariane 5, który będzie towarzyszył wystrzeleniu satelity MTG dla EUMETSAT w grudniu 2022 r., podkreśla współpracę między Europą i Afryką oraz potrzebę większej przestrzeni dla Afryki. Arianespace jest dumny i zaszczycony, że może być związany z tą symboliczną inicjatywą dla kontynentu afrykańskiego”.

MTG to pierwszy we flocie geostacjonarnej METEOSA satelita trzeciej generacji, który będzie dostarczać dane pogodowe i klimatyczne z bezprecedensową częstotliwością i rozdzielczością. Program ASAP będzie miał strategiczne znaczenie dla kontynentu afrykańskiego. Informacje dostarczane przez nowego satelitę pozwolą lepiej monitorować ekstremalne zjawiska pogodowe i przewidywać ich konsekwencje, co będzie kluczowe dla społeczno-gospodarczego rozwoju kontynentu.

Więcej o programie https://www.africanspaceartproject.com/


Utworzony w 2009 roku przez Gervanne i Matthiasa Leridon fundusz fundacyjny African Artists for Development (AAD), jest organizacją interesu publicznego, która wspiera projekty społęczne związane z twórczością współczesnych artystów afrykańskich. To oryginalne podejście przyniosło mu nagrodę Clinton Global Initiative oraz status członka obserwatora Rady Gospodarczej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Sylwetki zwycięzców

Michel EKEBA (Demokratyczna Republika Konga)
Urodzony w Kinszasie, gdzie mieszka i pracuje, Michel Ekeba stworzył wyimaginowany świat zwany „Kongo Astronauts”. Artysta łączy malarstwo, fotografię, rzeźby i muzykę, zabierając nas w swój afrykański kosmos. Michel występuje w kostiumach Kongo Astronauts, które powstają w procesie artystycznego i przemysłowego recyklingu. Jego prace kwestionują pojęcie wygnania i zachęcają do marzeń o innych galaktykach.

Jean-David NKOT (Kamerun)
Urodzony w Douala, gdzie mieszka i pracuje, Jean-David Nkot jest wybitnym malarzem o międzynarodowej renomie. Jego twórczość kwestionuje samo pojęcie granic i terytoriów. Prace Jean-Davida stawiają człowieka w centrum problemów migracyjnych. Jego dzieła wstrząsają i rzucają wyzwanie sumieniom. Znakomity artysta plastyk, który zagłębia się w historię Afryki, aby budować jej przyszłość.

Geraldine TOBE (Demokratyczna Republika Konga)
Pochodząca z Kinszasy Geraldine Tobé jest artystką głęboko oddaną społeczeństwu. Opowiada się za zaangażowaniem globalnego obywatela w tworzeniu sztuki. Stosuje awangardowe i nieoczywiste techniki: używa ognia jako pędzla i palety zrobionej z dymu. W swoich pracach Geraldine Tobé pokazuje zmiany, jakie powoduje nowoczesność i nieodwracalne szkody wyrządzone naturze przez człowieka.


Oprac. Redakcja.
Zdjęcie główne: Finding Dan Dan Grinwis | Unsplash

(Visited 38 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 1 września 2023
Close