Written by 12:00 Meteo

Zakochaj się w górach latem i bądź bezpieczny dzięki serwisom IMGW-PIB

Za co kochamy góry? Powody są różne. Dla wielu to miejsce duchowego odpoczynku od trosk i stresu, pozwalające uspokoić myśli i uciec od codzienności. Inni kochają je za możliwość całorocznego uprawiania sportu.  Większość z nas jest zauroczona ich pięknem, potęgą i nieprzewidywalnością.

Za nami pierwsze tegoroczne burze i ekstremalne zjawiska konwekcyjne. Pogoda w „majówkę” zaskoczyła Ciebie i Twoich bliskich? Jeśli chcesz wiedzieć więcej i czuć się bezpiecznie na szlaku, korzystaj z odpowiednich aplikacji i serwisów poświęconych pogodzie.

To właśnie w odpowiedzi na te potrzeby ponad rok temu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił nowoczesny serwis pogodowy meteo.imgw.pl z mapami radarowymi, satelitarnymi i dynamicznymi, które precyzyjnie, w czasie rzeczywistym, prezentują prognozę warunków atmosferycznych. Dziś możecie korzystać również z aplikacji mobilnych, podających prognozę z kilku modeli numerycznych oraz naszych specjalistycznych platform tematycznych, w tym serwisu gory.imgw.pl.

Serwis gory.imgw.pl prezentuje informacje dla początkujących i zaawansowanych miłośników górskich wędrówek i sportów. W pełni dostosowany do urządzeń mobilnych, został zasilony wszystkimi możliwymi do uzyskania danymi do prognozowania pogody w blisko 250 miejscowościach, w tym na szczytach górskich oraz w ośrodkach sportów letnich i zimowych, położonych w ich pobliżu.

F. Eduard Trott | Unsplash

Cztery pory roku – różne warunki

Po premierze serwisu w grudniu 2020 roku prowadziliśmy dalsze prace, mające na celu poprawienie prezentacji danych pogodowych oraz udoskonalenie naszych prognoz. W aktualnie prezentowanej odsłonie gory.imgw.pl udostępniane są dane na temat: temperatury powietrza, siły i kierunku wiatru, wielkości i natężeniu opadu, nasłonecznienia oraz nagłych zjawisk atmosferycznych. Poszczególne parametry będą podawane w różnych zakresach i konfiguracjach w zależności od pory roku. Prognozy pochodzą z modelu COSMO 2.8 km i są przygotowywane na kolejne 48 godzin. Dzięki współpracy z WebCamera, IMGW udostępnia w serwisie widok ze 109 kamer na żywo, m.in. w Zakopanem, Korbielowie, Szczyrku, Wiśle, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Kasprowym Wierchu, Karpaczu i Zieleńcu. Wystarczy wejść do serwisu gory.imgw.pl żeby zobaczyć, jakie warunki panują w poszczególnych lokalizacjach.

Rok nowości IMGW

W ubiegłym roku, oprócz serwisu gory.imgw.pl, Instytut zaprezentował wiele innych, nowych platform i rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pogodowego dla Polaków i Polski. U progu sezonu letniego szczególną uwagę zwróćcie na serwis stopsuszy.imgw.pl oraz pierwszy w Polsce wysokorozdzielczy system prognozowania zagrożenia pożarowego w lasach dostępny na meteo.imgw.pl. A jeśli planujecie wypoczynek i aktywność na świeżym powietrzu, koniecznie zajrzyjcie na nasze serwisy baltyk.imgw.pl oraz biometeo.imgw.pl. IMGW cały czas mocno stawia na edukację – udostępniamy kolejne lekcje dla szkół i przypominamy postać Weathermana. Zapraszamy również na łamy magazynu Obserwator, dostępnego w wersji online, a w lipcu prawdziwa gratka dla miłośników Bałtyku – specjalny numer Gazety Obserwatora poświęcony Morzu Bałtyckiemu.

Zdjęcie główne: Wojciech Celiński | Unsplash

(Visited 45 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 29 sierpnia 2023
Close