Written by 12:00 Meteo, Technologie

Zakochaj się w górach z najnowszym serwisem IMGW-PIB

Za co kochamy góry? Powody są różne. Dla wielu są duchową terapią, miejscem do resetu, uspokojenia myśli i ucieczki od codzienności. Są tacy, którzy kochają je za warunki do uprawiania zimowego i letniego sportu. Większość z nas jest zauroczona ich pięknem, potęgą i nieprzewidywalnością.

Jak uczą obserwacje i doświadczenia, pogoda w górach zmienia się szybko, a zjawiska pogodowe mogą występować gwałtownie i z dużym nasileniem. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, warto korzystać z odpowiednich aplikacji i serwisów poświęconych pogodzie.

W 2020 roku na obie te potrzeby odpowiedział Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchamiając w czerwcu nowoczesny serwis pogodowy meteo.imgw.pl z mapami radarowymi, satelitarnymi i dynamicznymi, które precyzyjnie, w czasie rzeczywistym, prezentują prognozę warunków atmosferycznych. Niedługo później Instytut udostępnił aplikację na urządzenia mobilne podającą prognozę z kilku modeli numerycznych, a obecnie premierę ma całoroczny serwis górski

Serwis gory.imgw.pl prezentuje informacje dla początkujących i zaawansowanych miłośników górskich wędrówek i sportów. W pełni dostosowany do urządzeń mobilnych, został zasilony wszystkimi możliwymi do uzyskania danymi do prognozowania pogody w blisko 250 miejscowościach, w tym na szczytach górskich oraz w ośrodkach sportów letnich i zimowych, położonych w ich pobliżu. 

Cztery pory roku – różne warunki

W górach, w zależności od pory roku, znaczenie mają różne parametry. Zimą interesuje nas opad, wilgotność, pokrywa i rodzaj śniegu, wiosną temperatura, wiatr, słońce i opad, latem wilgotność, wiatr oraz nagłe zjawiska atmosferyczne i opady, a jesienią zachód słońca, opady, wiatr i temperatury. Dzięki zastosowaniu algorytmów serwis będzie się dynamicznie dopasowywać do pory roku. 

Prognoza będzie się opierać na modelu COSMO 2.8 km na kolejne 48 godzin – to czas i model, który jest optymalny w warunkach górskich. Będą w niej dostępne takie parametry pogodowe jak: temperatura, zachmurzenie, wiatr, ciśnienie, pokrywa śniegu. Szczegółowa zimowa prognoza sportowa dla wybranych miejscowości będzie zawierać dodatkowo informacje o grubości świeżego śniegu, jego temperaturze i gęstości. Instytut dostarczy też prognozy TWS na 30 dni w 10 dniowych dekadach z danymi opadu oraz przedziałami minimalnej i maksymalnej temperatury.

Bezpieczne góry

Serwis oferuje też wyjątkowy alert pogodowy z ostrzeżeniami i komunikatami lawinowymi – dla Tatr dzięki TOPR, dla Bieszczad, Babiej Góry i Karkonoszy dzięki współpracy z GOPR. Ponadto, dzięki współpracy z WebCamera, IMGW oferuje dostęp do 109 kamer na żywo, m.in. w Zakopanem, Korbielowie, Szczyrku, Wiśle, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Kasprowym Wierchu, Karpaczu i Zieleńcu. Wystarczy wejść do serwisu https://gory.imgw.pl żeby zobaczyć jakie w tych miejscach panują warunki.

Rok nowości IMGW

W tym roku, oprócz serwisu gory.imgw.pl, Instytut zaprezentował wiele innych, nowych platform i rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pogodowego dla Polaków i Polski. Wyjątkowy w skali świata, m.in. ze względu na mapy dynamiczne (warstwowe), serwis pogodowy meteo.imgw.pl, aplikację mobilną na dostępne systemy Android i iOS, serwisy tematyczne, w tym bardzo istotny – stopsuszy.imgw.pl. Uruchomił również jedno z najważniejszych narzędzi w historii polskiej hydrologii, jakim są mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego. Na ukończeniu jest projekt Sat4Envi, który umożliwia służbom kryzysowym i administracji publicznej korzystanie ze zdjęć satelitarnych Polski. Warto dodać, że IMGW mocno stawia na edukację – lekcje dla szkół i postać Weathermana to fundamenty wiedzy o pogodzie w szkołach podstawowych, a magazyn Obserwator, dostępny w wersji online, dostarcza wiedzy w sposób przystępny i interesujący dla wszystkich

(Visited 52 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 29 sierpnia 2023
Close