F. Sharon Pittaway on Unsplash.

Written by 12:38 Hydro, Technologie

Water Survey Tech – od hydrologów dla hydrologów

Water Survey Tech Sp. z o.o. to firma założona w 2020 roku przez byłych pracowników IMGW-PIB, hydrologów i pasjonatów wszystkiego, co z wodą związane. Od 3 lat pracujemy nad ułatwieniem codziennych pracy naszych kolegów hydrologów oraz nawiązujemy współpracę z kolejnymi firmami działającymi w branży pomiarów środowiskowych. Nasze autorskie rozwiązania techniczne są już obecne w całej Europie, Ameryce Północnej a niedługo będą dostępne również w Azji i Australii.

Na początku było ADCP

Akustyczne dopplerowskie prądomierze profilujące (ADCP) już od wielu lat są standardowym narzędziem do badania przepływu wód śródlądowych. Umożliwiają operatorowi wykonywanie dokładniejszych i bezpieczniejszych pomiarów w krótszym czasie niż to miało miejsce w przeszłości. Największym wyzwaniem pozostaje przygotowanie i zabezpieczenie miejsca pomiaru. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu przeprawy mostowe, inny sposobem jest rozciągnięcie nad kanałem liny, wzdłuż której prowadzona jest aparatura ADCP. Popularnym rozwiązaniem są również pomiary realizowane z wykorzystaniem łodzi, co jednak wymaga zwiększenia liczebności zespołu pomiarowego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiły się zdalnie sterowane łodzie, dzięki którym pracownicy służb mogą realizować swoje zadania w miejscu, które najlepiej odpowiada potrzebom pomiarowym i aplikacyjnym.

Zdalnie sterowane łodzie pomimo swoich zalet często są dość kosztowne, nieporęczne i zbyt ciężkie do transportu przez jednego pracownika. Z tego powodu firma WST zaprojektowała i wdrożyła niedrogi i poręczny system zmiany standardowych pływaków dostarczanych z StreamPro ADCP i RiverPro/RiverRay ADCP, który umożliwia prostą transformację pływaka w zdalnie sterowaną jednostkę pomiarową (USV). Na zestaw nazwany Stork Remote System (SRS) składa się wstrząsoodporna walizka transportowa, silniki T200 marki Blue Robotics, obejmy montażowe oraz moduł komunikacyjny wraz urządzeniem sterującym. Do zestawu są dołączone dwie baterie wraz z ładowarką sieciową, co zapewnia odpowiedni czas pracy na wodzie. W zależności od wersji zestawu i trybu pracy, prędkość płynięcia mieści się w zakresie 1,0-3,0 m/s. Zasięg komunikacji między operatorem a USV to ponad 100 m, sterowanie jest proste i intuicyjne. Montaż i demontaż zestawu zajmuje zaledwie kilka minut, nie wymaga żadnych zmian fizycznych w konstrukcji oryginalnych pływaków ani specjalistycznych narzędzi.

Nowe horyzonty, nowe możliwości

Oferta Water Survey Tech ciągle się rozwija. W ostatnim czasie spółka została oficjalnym partnerem holenderskiej firmy AquaVision w zakresie dystrybucji oprogramowanie ViSea. To współpracujące z urządzeniami RDInstruments ADCP narzędzie pozwala zwiększyć możliwości prezentacji danych z ADCP, np. na podkładzie mapowym i/lub w 3D, jak również wykorzystać urządzenie ADCP jako 4-wiązkową echosondę do pomiarów batymetrycznych. Warto wspomnieć, że oprogramowanie ViSea wraz z modułem PDT (ang. Plume Detection Tool) umożliwia pomiar ilości zawiesiny transportowanej przez rzeki – zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w post-processingu. W celu oszacowania wielkości transportu rzecznego wykorzystywane są jednocześnie urządzenie ADCP, sonda mętności oraz dane z próbek wody. Zagadnienie to jest szczególnie istotne w świetne coraz dokładniejszego gospodarowania i zarządzania wodami śródlądowymi.

Ponadto, Water Survey Tech blisko współpracuje z niemiecką firmą SEBA Hydrometrie, producentem m.in. młynków hydrometrycznych, czujników stanu wody, wieloparametrowych sond jakości wody oraz sensorów monitorowania prędkości wody i przepływu za pomocą kamer. Szczególnie ta ostatnia pozycja zasługuje na uwagę, ponieważ umożliwia nieprzerwany, całodobowy monitoring koryt rzecznych, co pozwala nie tylko na dokładniejsze prognozowanie wezbrań, ale również na wypełnieniu luk w krzywej natężenia przepływu skonstruowanej w oparciu o tradycyjne metody pomiarowe, np. z wykorzystaniem urządzeń ADCP.

Nie ma rzeczy niemożliwych

Nasze działania skupiają się na usprawnieniu pracy hydrologicznych służb pomiarowych, dostarczaniu nowoczesnych narzędzi pozyskiwania danych. Wierzymy, że takie podejście poprawia stan wiedzy o środowisku i pozwala na lepsze zarządzanie nim. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i propozycje współpracy, dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Zapraszamy do współpracy.

www.watersurveytech.pl
www.storkrs.com


Zdjęcie główne: Sharon Pittaway | Unsplash.

(Visited 648 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 18 grudnia 2023
Close