Written by 10:00 Nauka

Earth Day 2023

Światowy Dzień Ziemi kojarzony jest głównie z globalną akcją wyłączania oświetlenia najbardziej reprezentacyjnych budynków na Ziemi. Co zresztą wielokrotnie było krytykowane, jako działanie przynoszące więcej szkód niż pożytku. Ale to tylko symbol. Instytucje i ludzie zaangażowani w akcję przez cały rok prowadzą cały szereg inicjatyw, które zmieniają nasze podejście do planety i uczą jak żyć, by mniej szkodzić środowisku. W tym roku Earth Day obchodzimy pod hasłem „Invest in our planet”, a każdy z nas może wziąć udział w wydarzeniu „tuż za rogiem” lub na stałe zaangażować się w pracę na rzecz Ziemi.

Badania naukowe jednoznacznie potwierdziły, że za współczesne tempo i skalę ocieplania się klimatu odpowiedzialny jest bezpośrednio człowieka. Skutki tych zmian będziemy odczuwać przez dziesięciolecia, a może i setki lat. Inwestowanie w zieloną gospodarkę jest jednym ze sposobów łagodzenia negatywnych efektów zmiany klimatu i ograniczenia dalszej dewastacji środowiska. Możliwie szybkie i zdecydowane odchodzenie od gospodarki opartej na paliwach kopanych i starych technologiach pozwoli nam nie tylko ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury powietrza, ale również pozwoli na odbudowę bioróżnorodności i ochronę zagrożonych gatunków flory i fauny.

Rządy na całym świecie podjęły w 2022 r. wiele znaczących inicjatyw w zakresie polityki ekologicznej. Jednak niewiele krajów znajduje się obecnie na właściwej drodze do osiągnięcia neutralności w zakresie emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Możliwe jest utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 1,5 st. Celsjusza, ale natychmiastowe i znaczące działania są potrzebne już teraz, a rządy nie mogą tego zrobić same.

„W 2023 roku musimy ponownie zjednoczyć się w partnerstwie dla planety. Firmy, rządy i społeczeństwo obywatelskie są w równym stopniu odpowiedzialne za podjęcie działań przeciwko kryzysowi klimatycznemu i rozpalenie iskry zmian w kierunku zielonej, dostatniej i sprawiedliwej przyszłości”. – powiedziała Kathleen Rogers, prezes EARTHDAY.ORG, organizatora Światowego Dnia Ziemi. – „Musimy zjednoczyć się w walce o zieloną rewolucję dla zdrowia przyszłych pokoleń. Nadszedł czas, aby zainwestować w naszą planetę”.

Współdziałanie polityków, świata biznesu i obywali jest niezbędnie, jeśli chcemy właściwie wykorzystać postęp technologiczny do uratowania ludzkości przed kryzysem klimatycznym. Firmy, wynalazcy, inwestorzy i rynki finansowe muszą tworzyć wartość dla swoich instytucji i społeczeństwa poprzez ekologiczne innowacje i praktyki. Rządy muszą zachęcać swoich obywateli, przedsiębiorstwa i instytucje do tworzenia i wprowadzania innowacji, wspierając interesy publiczne i tworząc ramy dla sprawiedliwego i zrównoważonego globalnego systemu gospodarczego. Ambitne działania w zakresie zielonej energii generują większe bezpieczeństwo energetyczne w czasach, w których nigdy nie było to tak ważne, a jednocześnie tworzą pozytywne skutki środowiskowe potrzebne do rozwiązania kryzysu klimatycznego. Z kolei poszczególni obywatele muszą dążyć do zrównoważonych rozwiązań we wszystkich dziedzinach jako wyborcy i konsumenci. Łagodzenie, przywracanie i adaptacja do zmiany klimatu wymagają zbiorowej woli i głosu ludzi, aby dokonać zmian, których potrzebuje planeta.

Aby dowiedzieć się więcej o inicjatywie Earth Day 2023 i eventach w twoim regionie, odwiedź stronę https://www.earthday.org/earth-day-2023/.

Misją EARTHDAY.ORG jest dywersyfikacja, edukacja i aktywizacja ruchu ekologicznego na całym świecie. Wyrosła z pierwszego Dnia Ziemi, który obchodzono w 1970 roku. Obecnie EARTHDAY.ORG jest największym na świecie inicjatorem ruchu ekologicznego, współpracującym z ponad 150 tys. partnerów w prawie 192 krajach. Każdego roku ponad miliard ludzi uczestniczy w obchodach Dnia Ziemi, co czyni go największym świętem obywatelskim na świecie.


Oprac. Rafał Stepnowski na podstawie EARTHDAY.ORG.
Zdjęcie główne: Elena Mozhvilo | Unsplash.

(Visited 53 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 21 sierpnia 2023
Close