Written by 09:13 Nauka, Technologie

Nowy satelita zwiększy efektywność monitoringu burz w Polsce

13 grudnia br. z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono europejskiego satelitę trzeciej generacji MTG-I1, który dostarczy lepszej jakości danych meteorologicznych przez następne 20 lat i znacznie rozszerzy obecne możliwości obrazowania wyładowań atmosferycznych. Z jego usług skorzysta również IMGW-PIB.

Satelita został wyposażony w dwa nowoczesne i innowacyjne instrumenty: Flexible Combined Imager (FCI) oraz Lightning Imager (LI), które umożliwią opracowywanie dokładniejszych krótkoterminowych prognoz pogody. Czujnik FCI to następca obecnie działającego urządzenia SEVIRI. Nowy instrument będzie pozyskiwał dane o lepszej rozdzielczości przestrzennej, czasowej oraz spektralnej. Z kolei LI to pierwszy europejski czujnik do detekcji wyładowań umieszczony na orbicie okołoziemskiej, który będzie istotnym uzupełnieniem naziemnych systemów detekcji wyładowań, dostarczając informacji z obszarów znajdujących się poza ich zasięgiem (np. z mórz i oceanów).

„METEOSAT trzeciej generacji to europejski sukces”. – zaznaczył Phil Evans, dyrektor generalny EUMETSAT. – „Celem tej wielomiliardowej inwestycji jest zapewnienie służbom meteorologicznym większej ilości dokładniejszych informacji, które pomogą chronić życie, mienie i infrastrukturę. Ten system dosłownie uratuje życie”.

Umieszczenie satelity na orbicie to dopiero początek skomplikowanego i długotrwałego procesu uruchamiania i testowania, który w przypadku FCI będzie trwał rok, a w przypadku LI dłużej (na tym etapie trudno powiedzieć jak długo, ale zakłada się, że do wiosny 2024). W tym czasie dane będą stopniowo udostępniane zespołom uczestniczącym w testowaniu, również dla IMGW-PIB.

„Jedną z największych korzyści systemu będzie możliwość śledzenia aktywności elektrycznej komórek burzowych zanim jeszcze dotrą one do Polski i zostaną objęte monitoringiem naszej aparatury naziemnej”. – wyjaśnia dr Bożena Łapeta, ekspertka z Zakładu Teledetekcji Satelitarnej, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju. – „Dzięki temu będziemy mogli szybciej ostrzegać o poważnych i niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Ponadto nowy satelita dostarczy więcej szczegółów na temat aktualnych warunków pogodowych, co pomoże poprawić detekcję takich zjawisk jak burze, mgły czy pożary”.

MTG – Imager (źródło: EUMETSAT).
MTG – Imager (źródło: EUMETSAT).
MTG – Sounder (źródło: EUMETSAT).
MTG – Sounder (źródło: EUMETSAT).

MTG to następca obecnie działającego systemu METEOSAT. Cała konstelacja składać się będzie z trzech satelitów: dwóch obrazujących i jednego sondującego (pierwszego operacyjnie działającego na orbicie geostacjonarnej). Umożliwią one pozyskiwanie w czasie bliskim rzeczywistemu informacji o stanie atmosfery w trzech wymiarach. Dane te będą miały istotne znaczenie dla poprawy dokładności numerycznych prognoz pogody. Innowacyjna technologia satelitarna jest jednym z kluczowych elementów globalnego systemu obserwacji pogodowych WMO, mającego na celu wypracowanie w ciągu najbliższych pięciu lat zintegrowany światowego programu ostrzegania, który ma zapewnić każdej osobie na Ziemi dostęp do informacji o zagrożeniach pogodowych i klimatycznych (https://obserwator.imgw.pl/wmo-opracuje-plan-globalnego-programu-early-warnings-for-all/).


Zdjęcie główne: Matthew Ball | Unsplash.

(Visited 88 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 21 sierpnia 2023
Close