Written by 12:30 Meteo

Wystartował nowy serwis prognoz numerycznych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

IMGW-PIB uruchamia nowy serwis informacyjny, w którym udostępnia bieżące wyniki prognoz numerycznych obliczanych przez wszystkie modele pogodowe stosowane w Instytucie.

https://cmm.imgw.pl/ – nowy serwis prognoz numerycznych IMGW-PIB

IMGW-PIB uruchamia nowy serwis informacyjny, w którym udostępnia bieżące wyniki prognoz numerycznych obliczanych przez wszystkie modele pogodowe stosowane w Instytucie. Wyniki dostępne są w postaci graficznej na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, której autorami są eksperci Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Strona jest w pełni otwarta dla wszystkich zainteresowanych, a szczególnie dla tych spoza Instytutu, a zamieszczone informacje aktualizowane są na bieżąco w najkrótszym możliwym czasie.

„To pierwsza odsłona serwisu, który tak szeroko udostępnia wyniki prognoz numerycznych powstających w Centrum Modelowania Meteorologicznego. Pokazujemy najważniejsze wyniki tych prognoz, a nowoczesne grafiki i wysoka rozdzielczość obrazu pozwalają użytkownikom na łatwą i dokładną analizę prognozowanych zmian pogodowych. To niejako odpowiedź na memorandum Światowej Organizacji Meteorologicznej – WMO, aby wszystkie służby meteorologiczne świata zwiększały jakość prognoz, ich aktualność oraz dostępność dla użytkowników. Równolegle od kilku miesięcy w serwisie CMM na Twiterze @IMGW_CMM uczymy jak rozumieć i czytać pogodę, a to kluczowe w epoce zmiany klimatu,” powiedział prof. Mariusz J. Figurski, Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Pod adresem https://cmm.imgw.pl/ można śledzić między innymi analizę sytuacji burzowej i jej 1-godzinną prognozę z systemu monitorowania i prognozowania burz (TSP), wyniki prognoz ultrakrótkoterminowych na okres do 8 godzin z modelu INCA z krokiem 1-godzinnym oraz prognoz opadu z systemu MERGE z krokiem 10-minutowym. Specjaliści z Centrum Modelowania Meteorologicznego zapewnili też dostęp do 3-godzinnych map z wynikami prognoz krótkoterminowych na okres od 30 do 72 godzin. Pochodzą one z modeli Alaro, Arome, Cosmo i WRF Meteopg, pokrywających różne obszary geograficzne i pracujących w różnych rozdzielczościach przestrzennych (od 2.0km do 7km). Informacje te uzupełnione są przez prognozy średnioterminowe na okres od 5 do 14 dni (modele WRF ICON, WRF GFS EU, WRF GFS PL), a także długoterminowe do 5 tygodni i nawet na następne 4 miesiące, przygotowywane przez ekspertów prognoz długoterminowych.

Centrum Modelowania Meteorologicznego udostępniło też ważne prognozy specjalistyczne: informacje o zagrożeniu pożarowym na terenie całej Polski, trajektorie wsteczne (do 7 dni) obrazujące kierunki napływu mas powietrza oraz produkty szczególnie istotne dla rolnictwa takie jak zawartość wody w glebie.  Zainteresowany użytkownik znajdzie także wyniki bieżących obserwacji i pomiarów meteorologicznych IMGW-PIB ze stacji SYNOP: temperatura, wilgotność, ciśnienie, wiatr, widzialność, opady i inne kluczowe parametry, a także bieżące dane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych.

W zakładce Serwis wideo można skorzystać z prognoz animowanych zmian temperatury, opadów, zachmurzenia i ciśnienia nad Europą, przygotowane na podstawie wyników globalnego modelu pogody GFS. Jest też dostępne vademecum opisujące modele numeryczne oraz informujące o prowadzonych w Centrum badaniach naukowych, towarzyszących pracom nad rozwojem modeli.

Analizując prezentowane wyniki należy zwrócić uwagę, że dane prognostyczne podawane są w czasie UTC, zatem należy uwzględnić różnicę strefy czasowej – aktualnie dla Polski w czasie letnim jest to +2 godz., a w czasie zimowym +1 godz. Wyniki obserwacji SYNOP podawane są w czasie urzędowym.

Bardzo ciekawym elementem są mapy dostosowane dla osób z zaburzeniem rozpoznawania barw. To całkowita nowość i fakt, że IMGW-PIB myśli o wszystkich.

„Centrum Modelowania Meteorologicznego to wysokiej klasy eksperci, wykorzystujący nowoczesne superkomputery, najnowsze technologie programowania oraz bieżącą wiedzę naukową. IMGW-PIB stawia na najwyższą jakość produktów, trafność prognoz, a także nowoczesną formę przekazu wizualnego. Chcemy tworzyć nowoczesne standardy prezentowania prognoz. Serwis Centrum Modelowania Meteorologicznego to ważny punkt na naszej nowej mapie drogowej,” skomentował uruchomienie serwisu dr Janusz Karp, Dyrektor IMGW-PIB.

Centrum Modelowania Meteorologicznego kontynuuje 30-letnią tradycję numerycznego modelowania pogody w IMGW-PIB (zachęcamy do zaznajomienia się ze specjalnym numerem Obserwatora wydanego z okazji tego jubileuszu: https://imgw.pl/sites/default/files/obserwator/). Tworzą go zespoły ekspertów zajmujących się modelowaniem pogody w różnych skalach czasowych: od prognoz nowcastingowych i ultrakrótkoterminowych po długoterminowe. Ważna część prowadzonych tu prac rozwojowych odbywa się w ramach europejskich konsorcjów modelowania pogody ACCORD, COSMO oraz LACE, do których należy Instytut. Jednocześnie powstające tu produkty stanowią istotną podstawę dla oficjalnych prognoz i ostrzeżeń przygotowywanych przez Instytut. „Uruchomienie serwisu dedykowanego prognozom modelowym to również dowód uznania dla jakości tych prognoz oraz dokonań naukowców i analityków zajmujących się modelowaniem meteorologicznym” dodał prof. Mariusz J. Figurski, szef CMM IMGW-PIB.

„Media w przeważającej części kładą nacisk na obraz i wizualizację informacji. Serwis CMM jest dla IMGW-PIB niejako biurem prasowym i serwisem medialnym. Tutaj media mogą znaleźć wizualizacje prognoz numerycznych, pobrać ją w prosty sposób i wykorzystać w procesie przygotowania dalszych informacji. Dla nas najważniejsze jest, aby odbiorca przekazu medialnego mógł w czytelny i zrozumiały sposób otrzymać nie tylko prognozę synoptyczną w postaci tekstu, ale także obraz, który w XXI wieku jest kluczem w komunikacji,” powiedział Łukasz Kardas, Szef Zespołu Komunikacji IMGW-PIB.

Serwis CMM IMGW-PIB będzie aktualizowany na bieżąco o nowe produkty. Dostępny jest pod adresem: https://cmm.imgw.pl/

Zwiastun serwisu: https://youtu.be/lPHHSErQ5ic

(Visited 54 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 29 sierpnia 2023
Close