Written by 15:57 Meteo, Technologie

Hobby? Pogoda

Wojciech Gajda
IMGW-PIB

Kilkanaście lat pracy w IMGW pozwoliło mi na dosyć dokładne zapoznanie się z metodami obserwacji tego ci się dzieje w atmosferze i wykorzystania tak zdobytej wiedzy w życiu prywatnym. Jako czynny motocyklista, rowerzysta, a także amator pieszych wycieczek wiem jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do podróży. Również pod względem pogody, zarówno tej obecnej jak i przewidywanej.

Rozwój technologiczny, szczególnie w ostatnich latach, znacząco to ułatwił, wystarczy uruchomić odpowiednią aplikację w telefonie i już możemy planować, ale to od nas zależy jaką podejmiemy decyzję. Praktycznie zawsze, gdy jestem w trasie sprawdzam czy w mojej okolicy obserwowane są strefy opadowe. Do tego celu używam aplikacji mobilnej i prezentacji danych radarowych, w której łatwo się zorientować gdzie i w którym kierunku się one przemieszczają (szczególnie w trybie animacji).

W zależności od sytuacji decyduję czy jadę dalej, czy też zmieniam plan trasy by uniknąć opadów. Motocyklem można zupełnie zmienić trasę w taki sposób by ominąć strefę opadową, oczywiście może być to dłuższa trasa, ale bez opadów. Czasami się udaje podjąć dobrą decyzję, a czasami nie. Najważniejsze by zawsze wrócić do domu bezpiecznie.


Oprac. Wojciech Gajda | IMGW-PIB, WTN.
Zdjęcie główne: Samantha Wiles | Unsplash.

(Visited 36 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 1 września 2023
Close