Written by 12:20 Meteo, Technologie

Niebezpieczna pogoda – kluczem twojego bezpieczeństwa jest informacja

Burze są na tyle lokalnym i gwałtownym zjawiskiem, że niezwykle trudno jest zautomatyzować proces ich prognozowania. Dlatego wyniki modeli numerycznych poddaje się weryfikacji synoptyków, którzy na bazie swojej wiedzy i doświadczenia mogą skorygować błędy i zniekształcenia. A ponieważ tworzenie się burz i ich przebieg są często nieprzewidywalne, bardzo ważne jest śledzenie bieżących wydarzeń i prognoz oraz wiedza, gdzie i kiedy zagrożenie wystąpi i jak się do niego przygotować.

W dzisiejszych czasach najcenniejszą cechą informacji jest wiarygodność. Dlatego jej poszukiwania należy zacząć najbliżej oficjalnego źródła. W przypadku niebezpiecznych zjawisk pogodowych, w tym również burz, pierwszym wyborem powinien być serwis https://meteo.imgw.pl/, gdzie z czterodniowym wyprzedzeniem publikowane są „prognozy zagrożeń meteo”. Dodatkowo w sezonie burzowym uruchamiany jest specjalny serwis https://obserwator.imgw.pl/burza-alert-1-0-nowy-serwis-prognoz-i-monitoringu-burz-na-terenie-polski-od-imgw-pib/ z dokładną prognozą stricte burzową. Warto zapoznać się z zamieszczanymi tam opisami, które pozwolą zrozumieć specyfikę niebezpiecznej pogody i zwiększą naszą świadomość na temat możliwego rozwoju sytuacji.

Mapy wskazujące na możliwość wystąpienia burz, prezentowane na https://meteo.imgw.pl/, powstają w wyniku bardzo dokładnej analizy warunków meteorologicznych, jakie mają panować w interesującym nas okresie na określonym obszarze. Dane pochodzą z pomiarów i obserwacji naziemnych oraz teledetekcji radarowej i satelitarnej, a obliczenia wykonywane są za pomocą specjalistycznych superkomputerów. Wyniki modelowania musi następnie ocenić synoptyk, zgodnie ze swoją wiedzą, doświadczeniem i znajomością tego, jak procesy burzowe kształtują się w danej sytuacji. Finalnie powstają mapy, które oprócz zasięgu, rodzaju i siły zjawisk zawierają również informacje o spodziewanym przebiegu pogody, niejednokrotnie informując o potencjalnych ryzykach zmiany prognozy i ich konsekwencjach.

W dniu wystąpienia burz warto śledzić aktualne warunki pogodowe, których monitorowaniem zajmują się specjaliści z IMGW-PIB. Z pomocą przychodzą nam oficjalne ostrzeżenia meteorologiczne, najnowsze prognozy burzowe i monitoringi bieżącej sytuacji. Warto mieć również zainstalowaną aplikację mobilną meteoIMGW, gdzie w zakładce „Radary” prezentowane są mapy wyładowań atmosferycznych oraz zobrazowania radarowe, które w przypadku dobrze rozwiniętych struktur pozwalają na śledzenie położenia i tempa przemieszczania się burzowych frontów. Aplikacja zawiera również moduł powiadomienia o nadchodzącej burzy.

Źródłem wiarygodnych informacji od IMGW są Social Media – nasze profile na Twitterze i Facebooku – oraz główna strona www.imgw.pl i serwisy tematyczne. W czasie trudnych warunków pogodowych uruchamiamy relacje #IMGWlive, podczas których śledzimy wydarzenia na żywo i zamieszczamy komentarze na gorąco. Ściśle współpracujemy z mediami – od portali, przez stacje radiowe, po telewizje – do których na bieżąco przesyłamy aktualne komunikaty. Naszym wyznacznikiem standardu jest osłona Polek i Polaków 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku.

Na temat bezpieczeństwa podczas burz możecie przeczytać w materiałach https://obserwator.imgw.pl/dziesiec-rad-jak-sie-zachowac-podczas-burzy/ i https://obserwator.imgw.pl/burzowe-rekordy-i-bezpieczenstwo/.


Oprac. Redakcja.
Zdjęcie główne: Michael D | Unsplash

(Visited 41 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , , Last modified: 1 września 2023
Close