Written by 16:42 Klimat, Nauka

IMGW-PIB: 22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

Musimy osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do połowy tego stulecia, aby ograniczyć wzrost globalnej średniej temperatury powietrza poniżej 1,5 st. Celsjusza. To główne zadanie mieszkańców Ziemi i najlepsza inwestycja na przyszłość.

Mieszkamy na wyjątkowej Planecie, niezwykłym cudzie Wszechświata. Ziemi, z której darów od setek lat czerpiemy pełnymi garściami. Miejscu, które zapewnia niezbędne dla naszego przetrwania warunki – schronienie, bezpieczeństwo i podstawy biologicznej egzystencji. W tym dniu zadajmy sobie ważne pytanie, czy zrobiłem wystarczająco dużo, by Planeta Ziemia mogła przetrwać i być bezpiecznym Domem dla przyszłych pokoleń.

Jak segreguję śmieci? Czy oszczędzam wodę i ograniczam zużycie prądu? Czy w końcu przesiadłem się na rower, komunikację miejską? Dbam o las tuż za rogiem i przestałem kupować wodę w plastikowych butelkach? Czy zrezygnowałem z jednorazowych reklamówek? Wsparłem lokalną społeczność w ekologicznych działaniach? Kiedy w końcu porozmawiam z rodziną, przyjaciółmi o tym jak chronić klimat i planetę? Czy w końcu podpisałem petycję o ochronie zagrożonych gatunków? Czy zmniejszyłem swój ślad węglowy? Czy w ogóle wiem czym jest ślad węglowy? Jak zmieniłem w ostatnim roku nawyki żywieniowe i czy przestałem wyrzucać jedzenie? Jak ogrzewam swój dom? Czy przemyślałem zakup kolejnego T-shirta, telefonu komórkowego tylko dlatego, że wygląda lepiej niż stara wersja? Czy w ogóle w ostatnim czasie zastanowiłem się jak będzie wyglądać życie mojego dziecka, rodziny i przyjaciół, jeżeli na każde poprzednie pytanie odpowiem „nie”?

To jest moment, aby wszystko zmienić i zainwestować w dobrobyt planety. Czas na odważne działania. Przedsiębiorstwa, rządy, obywatele – wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość Ziemi. Jeszcze mamy szansę na zbudowanie zdrowej planety dla naszych dzieci. Każda minuta jest szansą na zmianę świata.

Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów: https://youtu.be/FL-Xu657ScI, https://youtu.be/oYFc4O6Sg_Q oraz zapoznania się z najnowszym raportem o klimacie Polski https://www.imgw.pl/badania-nauka/klimat.


Oprac. Redakcja.
Zdjęcie główne: Markus Spiske | Unsplash

(Visited 51 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 1 września 2023
Close