Written by 15:20 Felieton

Biegnij po szczęście

Agnieszka Wrońska
IMGW-PIB

Sport to zdrowie! Wszyscy doskonale znamy to powiedzenie, ale nie zawsze się nim kierujemy w życiu. Spróbujemy Was przekonać, że regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale przede wszystkim na umysł.

Nieco ponad 60 proc. Polaków deklaruje aktywność fizyczną. Raz w tygodniu ćwiczy blisko połowa z nas, ale trzy razy w tygodniu już tylko 30 proc. Co trzeci aktywny Polak jest biegaczem, w tym 16% traktuje bieganie jako swoją główną formę wysiłkową i uważa się za miłośników tego sportu.

Bieganie, bo na tym rodzaju aktywności sportowej się skupimy, pomaga zwiększyć produkcję neurotransmiterów, takich jak serotonina i dopamina, których niedobór może prowadzić do jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych jaką jest depresja.

Za oknem jesień, dni stają się krótsze, a nasz organizm otrzymuje coraz mniejszą dawkę promieniowania słonecznego. A zima dopiero przed nami. Ale tak jest co roku, więc zamiast poddawać się jesiennej melancholii warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie i ruszyć przed siebie. Bieganie to recepta na stres, bezsenność, niepokój, a nawet uzależnienia. W dodatku jest proste, naturalne i niedrogie, a wynikające z niego korzyści dla naszego zdrowia psychicznego wydają się być bezcenne.

Podczas ćwiczeń w mózgu człowieka (zwłaszcza w rejonach odpowiedzialnych za naukę, zapamiętywanie i zaawansowane myślenie) wzrasta poziom neurotrofin – białek odgrywających ważną rolę w rozwoju i naprawianiu układu nerwowego. Badania na ten temat prowadzone są od lat i zgodnie pokazują, że regularne treningi nie tylko zmniejszają objawy, ale także pomagają radzić sobie np. ze stresem w przyszłości. Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś sport na pewno doświadczyłeś uczucia euforii, bo gdy ćwiczymy, do naszego krwiobiegu uwalniane są endorfiny, naturalne antydepresanty zwane także hormonami szczęścia. Bieganie pomaga również kontrolować uzależnienia, a wręcz wyjść z nałogu. Naukowcy potwierdzili, że u osób trenujących regularnie spada poziom napięcia i zmęczenia.

Bieganie dodaje również pewności siebie i rozwija naszą kreatywność. Jak to działa? Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem z łatwością zauważysz, jak szybko wzrasta twoja motywacja wraz z postępami w nowym nawyku. Coraz dłuższe trasy, poprawa kondycji i wydolności aerobowej, utrata tkanki tłuszczowej na rzecz masy mięśniowej, pozytywna energia utrzymująca się jeszcze długo po zakończonym treningu to zaledwie kilka zalet biegania. Każdy ukończony trening to mały sukces i doprowadzony do końca plan. Przy wzmożonej aktywności fizycznej umysł dotlenia się i oczyszcza. Dlatego jeśli stanąłeś w martwym punkcie swoich pomysłów lub zadań do zrealizowania, nie czekaj, wyjdź pobiegać, a twój umysł otworzy się na nowe perspektywy.

F. Peter Boccia on Unsplash.
F. Peter Boccia on Unsplash.

Pozbądź się ograniczeń, wyeliminuj wymówki. W twojej głowie pojawiają się myśli: nie dam rady, nie mogę, może później. Nie odpuszczaj, zmień sposób myślenia o aktywności fizycznej, nie traktuj jej jako przykry obowiązek, a zdecydowanie jako przyjemność i sposób na szczęście. Nie ma złej pogody na bieganie, wystarczy odpowiednia odzież. Aktywność pomaga zahartować organizm i wzmocnić odporność przed wirusami. Zanim sięgniesz po medykamenty pobiegaj.

Ostatnie dwa lata pandemii spowodowały u wielu z nas ograniczenie lub całkowitą rezygnację z aktywności sportowej. To był i jest trudny czas, tym bardziej potrzebujemy motywacji by zrobić dla naszych ciał i umysłów to, co możemy najlepszego. Jeśli z jakiś przyczyn nie możesz biegać, sięgnij po inne formy ćwiczeń i znajdź tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Bieganie, choć zaliczane jest do sportów indywidualnych, nie wyklucza aktywności grupowej. Brakuje Ci motywacji do podjęcia samotnych treningów? Znajdź biegowego partnera lub skorzystaj z gotowych popularnych form np. maratonów. Nie czekaj, biegnij po szczęście.


Oprac. Agnieszka Wrońska | Zespół Komunikacji, IMGW-PIB.
Zdjęcie główne: Peter Conlan | Unsplash

(Visited 25 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 1 września 2023
Close