F. United Nations Covid19 Response on Unsplash

Written by 08:00 Nauka

Noszenie maseczek ma znaczenie

Sezon jesienno-zimowy wiąże się ze zwiększonym poziomem zanieczyszczeń atmosferycznych. Wielu fachowców, w tym naukowcy IMGW-PIB, rekomenduje noszenie odpowiednio dobranych masek, by ograniczać negatywne skutki oddychania powietrzem złej jakości. Ponadto bieżąca sytuacja epidemiologiczna, związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Covid-19, jeszcze bardziej powinna nas utwierdzić w przekonaniu, że noszenie maseczek ma znaczenie.

W Polsce głównym źródłem emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów są procesy spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. To one generują ponad 45 proc. zanieczyszczeń, najniebezpieczniejszymi są benzo(a)piren (BaP) oraz pyły PM10 i PM2,5. Drugim źródłem jest transport drogowy – 37 proc. emisji tlenków azotu. Obecnie nasze życie i zdrowie jest narażone dodatkowo przez obecność Covid-19 i innych wirusów – maseczki zabezpieczają nas przed ich śmiertelnym działaniem.

„Maseczka to przede wszystkim rodzaj filtru, który w zależności od swoich cech fizycznych stanowi sito przepuszczające cząsteczki mniejsze od oczka. Niestety taki filtr kumuluje na swojej powierzchni oraz w głębi te cząsteczki, które nie zmieściły się pomiędzy jego oczkami. Oddychając przez mocno zabrudzony filtr (czyli maseczkę), zasysamy część tych zanieczyszczeń, a wydychając powietrze powodujemy odrywanie pewnej liczby cząsteczek z powierzchni filtra i unoszenie się ich w naszym otoczeniu w postaci chmury o gęstości zależnej od odległości od maseczki i kształcie modyfikowanym przez lokalne pole wiatru (zarówno kierunek, jak i prędkość). Dlatego ważne jest, aby również dbać o czystość tych maseczek”. – wyjaśnia prof. Mirosław Miętus z IMGW-PIB.

Photo by Macau Photo Agency on Unsplash
Photo by Macau Photo Agency on Unsplash

W niektórych regionach Ziemi, głównie na tzw. Dalekim Wschodzie, praktykowane jest noszenie maseczek chroniących układ oddechowy wszędzie tam, gdzie pojawia się tzw. smog, będący konsekwencją emisji zanieczyszczeń do atmosfery (przemysłowych i komunikacyjnych) i panującej sytuacji meteorologicznej, głównie wyżowej. Dodatkowym zagrożeniem w tym regionie są naturalne pożary lasów tropikalnych, które pojawiają się w okresach, gdy nie występują monsuny, powodując wzrost poziomu pyłów i dymu w atmosferze.

Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz wzrost zanieczyszczenia powietrza w trakcie chłodnych miesięcy, powinniśmy dobrać odpowiedni typ maseczek i stosować je, po prostu dla zdrowia, aż do wiosny.

IMGW-PIB dostarcza na bieżąco dane o zanieczyszczeniach w serwisie powietrze.imgw.pl 
Warto sprawdzać o każdej porze dnia. Polecamy.


Zdjęcie główne: United Nations COVID-19 Response | Unsplash

(Visited 37 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 28 sierpnia 2023
Close