F. Benjamin Davies on Unsplash

Written by 12:41 Nauka

Astronarium w IMGW-PIB

20 sierpnia br. w siedzibie IMGW-PIB w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do kolejnego odcinka programu „Astronarium”, którego tematyka będzie dotyczyła satelitarnych systemów meteorologicznych i ich zastosowań oraz przetwarzania danych w meteorologii. Instytut gościł gospodarza programu Bogumiła Radajewskiego oraz redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii” dr. hab. Macieja Mikołajewskiego. W pierwszej części odcinka do rozmowy zaproszono prof. Mariusz Figurskiego, Kierownika Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego, który opowiedział o numerycznych modelach pogody – ich wadach i zaletach oraz asymilacji danych satelitarnych. Cześć druga będzie nagrywana w ośrodku IMGW-PIB w Krakowie.

W trakcie spotkania poruszono niezwykle interesujący temat modelowania pogody na innych planetach układu słonecznego. Profesor Mariusz Figurski przedstawił kilka przykładów modelowania atmosfery Marsa, Wenus, czy księżyca Saturna – Tytana. Okazuje się, że naukowcy z IMGW-PIB aktywnie uczestniczyli w opracowaniu numerycznych modeli pogody dla planet układu słonecznego i nie tylko. Gospodarz programu – Bogumił Radajewski – zaproponował by tematyce tej poświecić kolejny z odcinków „Astronarium”, który będzie realizowany prawdopodobnie na przełomie 2020 i 2021 roku.

„Astronarium” to cykl popularnonaukowych programów telewizyjnych na temat astronomii i badań kosmosu. Obecnie emitowane są premierowe odcinki piątej serii, którą można oglądać co dwa tygodnie w soboty w paśmie wspólnym regionalnych kanałów Telewizji Polskiej, czyli w TVP Regionalna oraz równolegle w Internecie na TVP Stream.


Zdjęcie główne: Benjamin Davies| Unplash

(Visited 40 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 30 sierpnia 2023
Close