F. Mikita Karasiou on Unsplash

Written by 09:36 Meteo

IMGW-PIB rozpoczyna współpracę z TOPR

W ramach podpisanej z  Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowych umowy, IMGW-PIB dostarczać będzie dane meteorologiczne, m.in. o wilgotności, ciśnieniu, opadach i rodzaju śniegu, z sześciu stacji zlokalizowanych w Zakopanem, na Kasprowym Wierchu, Hali Gąsienicowej, Morskim Oku, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i Dolinie Chochołowskiej.

“Po wielu latach przerwy udało się wreszcie wypracować taką formę współpracy z IMGW, która z pewnością będzie pożyteczna dla TOPR, ale przede wszystkim dla całej rzeszy turystów odwiedzających Tatry. Dostęp do pełnych i aktualnych danych meteorologicznych i prognoz to również bezpieczeństwo działań ratowniczych, szczególnie z użyciem śmigłowca TOPR i podczas trudnych akcji metodami klasycznymi”. – skomentował Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR.

“Bardzo cieszymy się z rozpoczęcia współpracy z TOPR-em. Od lat doceniamy i podziwiamy pracę ratowników górskich. Jesteśmy przekonani, że nasze dane będą wspierać ich działania w czasie rzeczywistym. Chciałbym dodać, że dla wszystkich, którzy wybierają się w wysokie góry polecamy aplikację Meteo IMGW-PIB na urządzenia mobilne, gdzie można śledzić mapy radarowe oraz otrzymywać alerty i ostrzeżenia pogodowe”. – powiedział Przemysław Ligenza, Dyrektor IMGW-PIB.

W sezonie zimowym IMGW-PIB będzie opracowywał dodatkową prognozę dla Tatr, która posłuży TOPR do oceny i prognozowania zagrożenia lawinowego.


Zdjęcie główne: Mikita Karasiou | Unsplash

(Visited 24 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 30 sierpnia 2023
Close