F. Ryan Moulton on Unsplash.

Written by 13:34 Meteo

Jak łagodzić niekorzystny wpływ pogody na organizm?

Jakub Szmyd
IMGW-PIB/Pracownia Biometeorologii

Nie ma jednego, konkretnego lekarstwa na meteoropatię. Powrót do równowagi następuje najczęściej, gdy przestają działać bodźce wywołujące dolegliwość. Mimo to istnieją sposoby przeciwdziałania niekorzystnemu oddziaływaniu pogody na nasz organizm. Jeśli długotrwale pozostajemy w mieszkaniu, korzystajmy z promieni słonecznych na balkonie, tarasie lub przy otwartym oknie. W ciągu dnia przebywajmy w pomieszczeniach, w których okna skierowane są ku południu. W bezchmurne i pogodne dni wyjście z domu warto zaplanować na godziny około południowe, kiedy to usłonecznienie jest największe. W czasie pobytu na zewnątrz warto przemieszczać się po terenach odsłoniętych, a nie w cieniu budynków i drzew.

Nawet niewielkie zmiany temperatury i wilgotności powietrza działają bodźcowo na nasz organizm, przyczyniając się do jego hartowania i budowania ogólnej odporności. Ważne, aby w trakcie wietrzenia nie być narażonym na przeciągi. Po otwarciu okna należy wyjść z pomieszczenia (zamknąć drzwi), a po kilku lub kilkunastu minutach wrócić i zamknąć okno. Hartująco na nasz organizm może wpływać również polewanie się na zmianę chłodniejszą i cieplejszą wodą w trakcie korzystania z prysznica.

F. Ikhsan Sugiarto/Unsplash

Istotne znaczenie ma systematyczne uzupełnienia wody w organizmie, ponieważ jednym z pierwszych reakcji nawet na niewielkie odwodnienie jest podenerwowanie, co w sytuacji stresu związanego z epidemią jest szczególnie niewskazane.

Korzystne będzie również stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w magnez (m.in. przeciwdziała zmęczeniu) i witaminy z grupy B (m.in. regulują działanie układu nerwowego). Ulgę mogą przynieść także zioła, w tym melisa lekarska, kozłek lekarski i męczennica cielista, które stanowią łagodny środek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Przed rozpoczęciem diety lub kuracji ziołowej wskazane jest skorzystanie z porady lekarza.

F. Ikhsan Sugiarto | Unsplash

Aktywność fizyczna, nawet w ograniczonym zakresie, może w pewnym stopniu łagodzić niekorzystne objawy obniżenia sprawności psychofizycznej, np. senność i znużenie. Zalecany jest odpowiedni wypoczynek, w tym robienie przerw w trakcie pracy, a także przeznaczanie właściwej ilości czasu na sen. Jeśli czeka nas kolejny, trudny dzień, to zadbajmy, aby nasz organizm był odpowiednio zregenerowany, ponieważ każde osłabienie będzie niekorzystnie wpływało na nasze samopoczucie w ciągu dnia.

Meteoropaci w trakcie występowania niekorzystnych dla siebie warunków pogodowych nie powinni dodatkowo obciążać swojego organizmu, np. pić zbyt dużej ilości kawy czy wykonywać czynności wywołujących stres.

Śledząc prognozy biometeorologiczne można również odpowiednio zaplanować swoje prace, np. zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego.

Wychodząc na zewnątrz należy założyć odzież dostosowaną do aktualnych warunków atmosferycznych, aby nie przeziębić się, ale też nie spowodować przegrzania organizmu. Przed opuszczeniem domu warto dowiedzieć się, jaka jest prognozowana temperatura odczuwalna; przydatne mogą okazać się również rekomendacje na temat termoizolacyjności odzieży na dane warunki atmosferyczne.

Wraz ze zmniejszaniem się restrykcji związanych z epidemią, wiele osób będzie chciało spędzać dużą ilość czasu na świeżym powietrzu. Należy wówczas pamiętać, że długotrwała izolacja mogła osłabić nasz organizm. Wskazane jest stopniowe przyzwyczajanie się do bodźców meteorologicznych. Meteoropaci powinni rozważyć odłożenie w czasie wyjazdów nad morze lub w góry, gdzie warunki pogodowe mocniej oddziałują na nasze ciało. Przy wyjazdach w odległe strony świata, np. w czasie wakacyjnego urlopu, należy uwzględnić dłuższy czas na aklimatyzację.


Oprac. Jakub Szmyd | IMGW-PIB/Pracownia Biometeorologii
Zdjęcie główne: Ryan Moulton | Unsplash

(Visited 316 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 30 sierpnia 2023
Close