Written by 11:13 Nauka, Technologie

Amerykańsko-europejski satelita przeprowadzi pierwsze na świecie globalne badanie wód ziemskich

Mimo że woda to kluczowy dla życia składnik środowiska, mamy zaskakująco ograniczoną wiedzę na temat ziemskich zbiorników słodkowodnych. Wiarygodne pomiary prowadzone są dla kilku tysięcy jezior na świecie oraz rzek, ale znaczna większość tych systemów pozostaje słabo zbadana. Satelita Surface Water and Ocean Topography (SWOT) pomoże uzupełnić tę lukę.

SWOT ma kilka kluczowych zadań. Po pierwsze satelita będzie dane na temat poziomu mórz oraz badać najmniejsze prądy i wiry, które wg naukowców mają wpływ na procesy pochłaniania ciepła atmosferycznego i węgla przez oceany. Ponadto po raz pierwszy w historii misji satelitarnych uzyskamy tak szeroką wiedzę na temat jezior. SWOT ma dokonać dokładnych pomiarów 95 proc. ziemskich akwenów o powierzchni powyżej 6 ha i rzek o szerokości ponad 100 m. Pozyskane dane pomogą lepiej zrozumieć obieg wody na Ziemi, umożliwiając tym samym właściwe zarządzanie zasobami wodnymi, jak również poszerzą nasza wiedzę o tym, jak zmiana klimatu wpływa na jeziora, rzeki i oceany.

SWOT ma wystartować w listopadzie 2022 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii. Twórcą programu są NASA, francuska agencja rządowa CNES oraz Kanadyjska i Brytyjska Agencja Kosmiczna. Końcowe prace nad satelitą prowadzi francusko-włoskie konsorcjum Thales Alenia Space w Cannes we Francji.

Więcej o misji SWOT można przeczytać na stronie https://swot.jpl.nasa.gov/

Znikające jeziora

W lipcu br. wody Wielkiego Jeziora Słonego w Utah opadły do najniższego zarejestrowanego w historii poziomu. Wszystko z powodu długotrwałej suszy, która od 2000 roku panuje w zachodnich stanach USA. Amerykańskie media donoszą, że lata 2000-2021 były najsuchszymi od ponad 1200 lat. Jak drastycznie obniżył się poziom wody w latach 1985-2022 pokazują zdjęcia uchwycone przez satelitę Landsat 5 oraz misję Copernicus Sentinel-2.

https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/Copernicus/Utah_s_Great_Salt_Lake_is_disappearing
https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/Copernicus/Utah_s_Great_Salt_Lake_is_disappearing

Wielkie Jezioro Słone to nie jedyny akwen na Ziemi, w którym zachodzą niepokojące klimatologów i hydrologów zmiany. Globalne ocieplenie i niewłaściwie prowadzona gospodarka wodna doprowadziły do prawie całkowitego wyschnięcia największego jeziora na Bliskim Wschodzie – Urania w Iranie. W Polsce z powodu suszy znikają jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. To dramatyczny trend, ponieważ naturalne zbiorniki pełnią niezwykle istotną rolę retencyjną, niejednokrotnie utrzymując całe lokalne systemy w równowadze.


Oprac. Redakcja.
Zdjęcie główne: Morgan | Unsplash.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 1 września 2023
Close