Written by 09:18 Meteo

Średnioterminowa prognoza pogody na okres od 19 października do 2 listopada 2021 roku

Pogoda w tym tygodniu zabierze nas na szaloną przejażdżkę kolejką górską. Poniedziałek zaczął się dość spokojnie. Było pochmurnie z krótkimi przejaśnieniami, miejscami pojawił się niewielki deszcz i mżawka. Jednak w kolejnych dniach w pogodzie będzie się działo znacznie więcej. Więcej dowiecie się z naszych prognoz opracowanych na podstawie numerycznych modeli pogody. Powiemy Wam też o możliwych warunkach atmosferycznych 1 i 2 listopada oraz o prawdopodobnym rozkładzie temperatury w najbliższych 30 dniach.

Według najnowszej aktualizacji modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast, w nadchodzącą środę w południowo-zachodniej części kraju temperatura maksymalna wzrośnie nawet do 22 st. Celsjusza. Będzie wiał jednak dość silny, a na wybrzeżu okresami porywisty wiatr z kierunków południowo-zachodnich. W czwartek chłodniej, z temperaturą maksymalną od 12 st. Celsjusza na północy i Podkarpaciu do 18 st. Celsjusza w centrum kraju. Wiatr nadal dość silny, w porywach dochodzący do 70 km/h. W weekend czeka nas już znaczne ochłodzenie i bardzo szybko zapomnimy o „babim lecie”. Do Polski zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, czego rezultatem będzie gwałtowany spadek temperatury.

Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, o godzinie 14:00 czasu lokalnego 20 i 21 października 2021 roku.
Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, o godzinie 14:00 czasu lokalnego 20 i 21 października 2021 roku.

Początek listopada na minusie

W dniu Wszystkich Świętych będzie chłodno. Nad radem na północnym wschodzie Polski temperatura może spaść do –2 st. Celsjusza, w górach będzie jeszcze zimniej. W najcieplejszym momencie dnia od –2 do +6 st. Celsjusza. Deszcz możliwy do godziny 12 tylko na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Po południu opady będą występowały już tylko na krańcach południowo-wschodnich.

Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, 1 i 2 listopada 2021 roku (odpowiednio o godz. 10:00 i 13:00 czasu lokalnego).
Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, 1 i 2 listopada 2021 roku (odpowiednio o godz. 10:00 i 13:00 czasu lokalnego).
3-godzinna suma opadu atmosferycznego 1 listopada 2021 roku, o godz. 10:00 i 13:00 czasu lokalnego.
3-godzinna suma opadu atmosferycznego 1 listopada 2021 roku, o godz. 10:00 i 13:00 czasu lokalnego.

Animację prognozy modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast możecie zobaczyć pod adresami:

Rozkład maksymalnych i minimalnych temperatur w dniach 21-30.10, 01-10.11 i 11-20.11

Poniżej prezentujemy wyniki kolejnego modelu, tym razem IMGW-TWS, z prognozą zakresów minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, jakie mogą wystąpić w każdej z trzech kolejnych dekad.

Temperatura maksymalna i minimalna w ostatniej dekadzie października i dwóch pierwszych dekadach listopada 2021 roku.
Temperatura maksymalna i minimalna w ostatniej dekadzie października i dwóch pierwszych dekadach listopada 2021 roku.

Pamiętajcie, że prezentowane prognozy są wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie są weryfikowane przez synoptyków.

Czy napływ cieplejszego powietrza, który wystąpi w tym tygodniu to coś nadzwyczajnego o tej porze roku?

Zmiany temperatury, jakie zachodzą podczas następujących po sobie pór klimatycznych, związane są ze zróżnicowaną sumą promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi i cechują się dość stabilnym rytmem. Po wiośnie nadchodzi lato, później jesień i zima. Obok rocznych zmian temperatury pojawiają się także ocieplenia i ochłodzenia spowodowane nieokresowymi czynnikami cyrkulacyjnymi. Jednak badania dowiodły, że przynajmniej niektóre z nieokresowych zakłóceń rocznego przebiegu temperatury odznaczają się swoistą powtarzalnością w cyklach rocznych. Takie zakłócenia widoczne są też w tzw. tradycji przyrodoznawstwa ludowego („zimni ogrodnicy” czy „babie lato”). Naukowcy, stosując kryterium powtarzalności występowania dodatnich i ujemnych odchyleń średnich dobowych wartości temperatury, dokonali próby ustalenia okresów chłodnych i ciepłych, które pojawiły się w Polsce w kolejnych 25-leciach. Ta metoda pozwoliła na wyodrębnienie następujących sezonów:

>> styczeń i początku lutego – odwilż zimowa;
>>13-23 lutego – nawrót zimy;
>> 7-9 marca – przedwiośnie;
>> 11-24 marca – chłody wiosenne;
>> 2-9 kwietnia – ocieplenie wiosenne;
>> 3-9 czerwca – ciepłe dni, zaranie lata;
>> 21 czerwca – 22 lipca – okres chłodnego lata związany z „zimnym sezonem monsunowym”;
>> 14-17 sierpnia – okres z wysoką temperaturą późnego lata;
>> 13-23 września – ochłodzenie wczesnej jesieni;
>> 8-17 października – „babie lato”;
>> 13-17 listopada – powrót jesieni;
>> 12-14 grudnia – pierwsze wtargnięcie zimy;
>> 24-26 grudnia – odwilż bożonarodzeniowa.

Sezony te charakteryzują się różnym czasem trwania, czasem występują wcześniej lub później od wymienionych dat, jak również zmiennym natężeniem.

Opracowano w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Zdjęcie główne: Dina Nasyrova | Unsplash


Prognoza eksperymentalna modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast (rozdzielczość 4.0 km dla Polski) opiera się na obliczeniach wykonywanych w systemie WRF METEOPG, który jest prognostycznym systemem pogodowym, operacyjnie pracującym w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Prognozy z WRF METEOPG powstają we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym na mocy podpisanego porozumienia o współpracy z 2019 roku i koordynowanym przez prof. Mariusza J. Figurskiego. System wykorzystuje niehydrostatyczny model WRF (Weather Research and Forecasting), który jest rozwijany przez NCAR (National Center for Atmospheric Research). Zastosowano w nim wysokorozdzielcze dane geograficzne (min. obejmujące topografię, szorstkość podłoża, użytkownie gruntów) i zoptymalizowaną parametryzację fizyki dla Europy Środkowej. Do prognozowania pogody asymilowane są dane początkowe z globalnego modelu GFS (Global Forecast System) o rozdzielczości 0.25°, który zawiera w sobie sprzężone modele atmosfery, gleby i oceanu.

MGW-TWS jest numeryczno-statystycznym modelem prognostycznym, opracowanym i rozwijanym w IMGW-PIB od 2016 roku. Model opiera się na zaawansowanych metodach logiki rozmytej. Do obliczeń wykorzystywane są dane z reanaliz NCEP/NCAR, modelu GFS 1° oraz ze stacji meteorologicznych IMGW-PIB. Prognozowane są zakresy minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, liczba dni z opadem oraz liczba dni z opadem zawierającym śnieg, jakie powinny wystąpić w każdej z trzech kolejnych dekad, w okresach prognostycznych zaczynających się od 1-ego, 11-ego i 21-ego dnia miesiąca. Model uruchamiany jest codziennie, a zmiana okresów prognostycznych następuje 6-ego, 16-ego i 26-ego dnia miesiąca. Prognoza  jest wykonywana dla 87 stacji meteorologicznych w Polsce (13 stacji w górach).

(Visited 35 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 29 sierpnia 2023
Close