Written by 18:03 Nauka, Technologie

Projekt Sat4Envi na ostatniej prostej

Wielkimi krokami zbliżamy się do finalizacji jednego z najważniejszych projektów technologiczno-informatycznych, który pozwoli polskim uczelniom, instytutom badawczym oraz instytucjom państwowym swobodnie korzystać z danych satelitarnych programu Copernicus oraz danych pochodzących z innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych. System operacyjnego gromadzenia udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku jest projektem realizowanym przez IMGW-PIB oraz partnerów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kluczowe znaczenie dla projektu Sat4Envi ma rozbudowa infrastruktury IMGW-PIB, wykorzystywanej w celach odbioru, przetwarzania, dystrybucji oraz przechowywania danych pochodzących z satelitów meteorologicznych oraz obserwacyjnych, jak i pochodnych produktów satelitarnych. Na początku lipca ukończono budowę wieży, na której zainstalowana zostanie stacja odbioru danych. Umowę na dostawę anteny podpisano z norweskim przedsiębiorstwem Kongsberg Defence & Aerospace AS. Jej montaż zaplanowano na wrzesień. To pierwsza w Polsce i jedna z kilku w Europie stacji zapewniających bezpośredni odbiór danych z satelitów Sentinel. Już w październiku powinna ona rozpocząć pracę operacyjną.

Równocześnie realizowane jest drugie zadanie projektowe z zakresu rozbudowy infrastruktury, a mianowicie budowa Centrum analizowania i opracowywania oraz Centrum udostępniana danych satelitarnych. Obiekty powstają w siedzibie IMGW-PIB w Krakowie. Ważnym krokiem było podpisanie umowy na dostawę serwerów i terminali na potrzeby wyposażenia Centrów. Dodatkowo będą one dysponować wielkoformatowym systemem wideokonferencyjnym.

Poza centrami stacjonarnymi, w ramach projektu funkcjonować będzie centrum mobilne, którego organizacją zajmują się CBK oraz PAK. System pozytywnie przeszedł pierwsze testy i jest już wstępnie wykorzystywany przez służby operacyjne.

Photo by Atik Sulianami on Unsplash
Photo by Atik Sulianami on Unsplash

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH realizuje ostatnie prace przy uruchomieniu Systemu Obsługi Klienta. Już w listopadzie planowane jest włączenie wersji produkcyjnej systemu; będzie on udostępniał dane i produkty satelitarne poprzez portal internetowy oraz API.

Trwają również szkolenia, prowadzone przez Polską Agencję Kosmiczną, dla odbiorców z administracji państwowej i samorządowej oraz służb bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, seria szkoleń realizowana jest w formacie e-learningu.

Sukcesem zakończyły się również prace zespołu z IMGW-PIB nad stworzeniem archiwum danych satelitarnych. Bazę zlokalizowano na zasobach Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Aktualnie zarchiwizowano tam przeszło 0,5 PB danych satelitarnych z METEOSAT, NOAA/Metop, Terra/Aqua, Suomi NPP, Sentinel i innych źródeł.

sat4envi_logo

Więcej o projekcie Sat4Envi przeczytacie na: https://sat4envi.imgw.pl/

(Visited 177 times, 1 visits today)
Close