Wiosenna zima i inne anomalie pogodowe

21 lutego 2025
F. Jonathan Velasquez/Unsplash
F. Jonathan Velasquez/Unsplash

Wyniki badań grupy Climate Central wskazują, że w ciągu ostatniej dekady Polska straciła średnio dwa tygodnie zimowych dni z temperaturą średnią dobową poniżej zera, co plasuje ją na piątym miejscu na świecie pod względem utraty zimowych dni. Zmiany te przypisuje się globalnemu ociepleniu spowodowanemu działalnością człowieka, w tym spalaniem paliw kopalnych.

O tym zagadnieniu, jak również o wpływie zmiany klimatu na długość i przesuwanie się w czasie pór roku w Polsce, Paulina Górska rozmawiała w swoim programie „Górska o Klimacie: z Grzegorzem Walijewskim, Rzecznikiem Prasowym i Z-cą Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.

„Podobne zjawiska obserwuje się w innych krajach, zwłaszcza w Europie. Niemcy, Czesi i Belgowie również doświadczają skracania zimy. Zmniejszenie liczby dni z pokrywą śnieżną może prowadzić do zagrożeń hydrologicznych, takich jak susze i powodzie błyskawiczne, wpływając na codzienne życie mieszkańców oraz rolnictwo. Ciekawym przykładem jest Bieg Piastów w Szklarskiej Porębie, który w ubiegłym roku nie odbył się z powodu braku śniegu, a w tym roku organizatorzy planują użycie sztucznego śniegu, co generuje dodatkowe koszty”.

Jak zaznaczył rozmówca, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zima w Polsce może nadal się skracać, prowadząc do dalszych konsekwencji dla środowiska i społeczeństwa.

Zapraszamy do odsłuchania całości podcastu Wiosenna zima i inne anomalie pogodowe. Z czego wynikają?

(Visited 78 times, 21 visits today)

Don't Miss