Tanager-1 zlokalizował pierwsze smugi metanu i dwutlenku węgla. Zobrazowania wykonane spektrometrem zaprojektowanym przez Jet Propulsion Laboratory NASA opublikowała organizacja non-profit Carbon Mapper, która zajmuje się identyfikacją i pomiarem emisji gazów cieplarnianych o skali globalnej ze źródeł punktowych.
OPRACOWANIE: Rafał Stepnowski, Zespół Komunikacji IMGW-PIB. Na podstawie Carbon Mapper Releases First Emissions Detections from the Tanager-1 Satellite
19 września br. aparat pomiarowy wykrył smugę metanu o długości 4 km, wydobywającą się ze składowiska odpadów w mieście Karaczi w południowym Pakistanie. Wstępne szacunki Carbon Mapper dotyczące wskaźnika emisji ze źródła wynoszą ponad 1,2 tys. kilogramów CH4 na godzinę. Tego samego dnia zlokalizowano kolejne zanieczyszczenie – tym razem 3-kilometrową smugę dwutlenku węgla pochodzącą z elektrowni Kendal w RPA. Tutaj szacowane tempo emisji mogło wynieść nawet 600 tys. CO2 na godzinę.
Trzecie opublikowane przez Carbon Mapper zobrazowanie pochodzi z 24 września i pokazuje pióropusz metanu na południe od miasta Midland (USA), w tzw. Permian Basin, jednym z największych pól naftowych na świecie. Tempo emisji oceniono na 400 kilogramów CH4 na godzinę.
„Pierwsze dane z Tanager-1 są naprawdę zadowalające i pokazują, że misja ma ogromny potencjał”. – powiedział James Graf, dyrektor ds. Nauk o Ziemi i Technologii w JPL. – „Satelita będzie odgrywał kluczową rolę w wykrywaniu i pomiarze emisji metanu i dwutlenku węgla. To ważny krok w walce z emisją gazów cieplarnianych”.
Satelita Tanager-1, zbudowany przez Planet Labs PBC, wystartował z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii 16 sierpnia i przez kolejne miesiące zbierał dane w celu weryfikacji poprawności funkcjonowania znajdującego się na jego pokładzie spektrometru. Aparat pozwala mierzyć różnej długości fale światła odbitego od powierzchni Ziemi. Ponieważ każdy związek chemiczny odbija i pochłania określone kombinacje fal, zmierzone wartości są niczym „spektralny odcisk palca”, który pozwala zidentyfikować tym zanieczyszczenia. Po przejściu w tryb pracy operacyjnej Tanager-1 będzie skanował około 300 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi dziennie. Dane na temat emisji metanu i dwutlenku węgla zostaną udostępnione na portalu Carbon Mapper.
Informacje publikowane przez Carbon Mapper wraz z danymi z innych programów monitorujących mają kluczowe znaczenie dla realizacji Global Methane Pledge, porozumienia mającego na celu redukcję globalnych emisji metanu do 2030 roku o 30 proc. Oczekuje się również, że publicznie dostępne dane o źródłach zanieczyszczeń zachęcą firmy do identyfikacji, weryfikacji i redukcji emisji gazów cieplarnianych w ich łańcuchach dostaw oraz realizację zobowiązań, takich jak np. Oil and Gas Decarbonization Charter.