FIS/WMO: Skutki globalnego ocieplenia dotarły na stoki i wyciągi narciarskie

3 października 2024
F. Mattias Olsson/Unsplash
F. Mattias Olsson/Unsplash

Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) oraz Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) rozpoczynają współpracę w celu podniesienia świadomości na temat zagrożeń klimatycznych stojących przed sportami zimowymi i turystyką górską.

OPRACOWANIE: Rafał Stepnowski, Zespół Komunikacji, IMGW-PIB, na podstawie materiałów WMO.

Wzrost średniej temperatury powietrza w ciągu ostatnich dziesięcioleci ma dramatyczne skutki dla stanu kriosfery. We wszystkich regionach zachodzą szybkie i nieodwracalne zmiany: topnieje pokrywa lodowa oraz lodowce w Grenlandii i Antarktydzie, zmniejsza się pokrywa śnieżna, zasięg i grubość lodu morskiego w Arktyce i wokół Antarktydy, na naszych oczach znikają lodowce górskie oraz topnieje wieczna zmarzlina, co powoduje uwolnienie milionów ton metanu. Z tego względu WMO na początku 2024 roku ustanowiła badania nad kriosferą jednym ze swoich priorytetowych obszarów analiz. Podpisane dziś Memorandum of Understanding to kolejna ważna inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na problemy zanikania pokrywy śnieżnej na Ziemi w kontekście rozwoju sportów zimowych i turystyki. Jak chociażby te przedstawione w 2023 roku na łamach magazynu Nature Climate Change.

W publikacji Climate change exacerbates snow-water-energy challenges for European ski tourism francuscy i austriaccy naukowcy przedstawili wyniki swoich analiz, wg których 53 proc. ośrodków narciarskich w Europie będzie zmuszonych do stałego, sztucznego naśnieżania swoich obiektów ze względu na zmniejszoną ilość opadów śniegów i wzrost średniej globalnej temperatury powietrza o 2 st. Celsjusza. Jeśli temperatury wzrosną o 4 stopnie, problem dotknie aż 98 proc. ośrodków.

Celeste Saulo, Sekretarz Generalna WMO podczas podpisywania umowy z FIS zwróciła uwagę, że zrujnowane wakacje i odwołane zawody sportowe to zaledwie wierzchołek góry lodowej zmian klimatycznych. – „Cofające się lodowce, zmniejszona pokrywa śnieżna i lodowa oraz topniejąca wieczna zmarzlina mają ogromny wpływ na ekosystemy górskie, społeczności oraz gospodarki i będą miały coraz poważniejsze reperkusje na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym przez kolejne stulecia”.

Z kolei Kohan Eliasch, prezes FIS, wskazał jak egzystencjalnym zagrożeniem dla narciarstwa i snowboardu jest globalne ocieplenie. – „Naszym obowiązkiem jest podjęcie wszelkich możliwych wysiłków i działań opartych na danych naukowych oraz obiektywnej analizie. Właśnie takie podejście stanowi istotę naszego partnerstwa z WMO”.

Memorandum of Understanding zobowiązuje WMO i FIS do współpracy w celu podkreślenia dalekosiężnych skutków wzrostu globalnych temperatur na pokrywę śnieżną i lodową oraz do ustanowienia praktycznych inicjatyw wzmacniających dialog naukowy i sportowy. To pierwsza taka sytuacja, kiedy WMO współpracuje z międzynarodową federacją sportową.

Umowa wchodzi w życie przed sezonem zimowym 2024/2025 i została podpisana na okres pięciu lat z możliwością automatycznego odnowienia. Dzięki porozumieniu osiągnięcia naukowe i specjalistyczna wiedza ekspertów będą kluczowym źródłem danych przy opracowywaniu strategii zrównoważonego rozwoju sportów zimowych i turystyki górskiej w najbliższej przyszłości. Co roku obie strony będą definiować listę inicjatyw do wdrożenia. Już 7 listopada zorganizowane zostanie webinarium dla 137 krajowych federacji narciarskich, zarządców obiektów i organizatorów wydarzeń, na temat zmian klimatycznych i ich potencjalnego wpływu na śnieg i lód oraz sporty zimowe. Jednym z ciekawszych elementów spotkania będzie przegląd zaawansowanych narzędzi prognostycznych wspierających optymalizację zarządzania śniegiem wokół ośrodków narciarskich.


W związku ze zbliżającym się sezonem zachęcamy miłośników białego szaleństwa do korzystania z naszego serwisu https://gory.imgw.pl/ oraz przypominamy niezwykle ciekawą rozmowę z Pawłem Chrustkiem i Kubą Redlińskim na temat bezpiecznego wypoczynku w górach: https://obserwator.imgw.pl/2021/03/12/zima-w-gorach-nie-ma-miejsca-na-bledy-najwazniejszym-elementem-wyposazenia-powinna-byc-glowa-i-rozsadek/

(Visited 641 times, 1 visits today)

Don't Miss