Analiza NASA pokazuje nieodwracalny wzrost poziomu morza na wyspach Pacyfiku

26 września 2024
F. Vicki Garside/Unsplash
F. Vicki Garside/Unsplash

Według zespołu naukowego NASA w ciągu najbliższych 30 lat państwa wyspiarskie Pacyfiku, takie jak Tuvalu, Kiribati i Fidżi, doświadczą co najmniej 15-centymetrowego wzrostu poziomu morza – i to bez względu na zmiany poziomu emisji gazów cieplarnianych.

OPRACOWANIE: Rafał Stepnowski, Zespół Komunikacji IMGW-PIB, na podstawie https://www.nasa.gov/earth/climate-change/nasa-analysis-shows-irreversible-sea-level-rise-for-pacific-islands/.

Oprócz ogólnej analizy badacze opracowali wysokiej rozdzielczości mapy, pokazujące które obszary różnych krajów na Oceanie Spokojnym będą narażone na powodzie od strony morza do lat 50. XXI wieku. Opublikowane materiały przedstawiają potencjalne zagrożenia w różnych scenariuszach emisji. Pierwsze mapy obejmują Kiribati, Tuvalu, Fidżi, Nauru i Niue. W kolejnym kroku powstają mapy dla innych wysp pacyficznych, dzięki którym lokalne społeczności będą mogły lepiej opracowywać działania łagodzące negatywne efekty zmiany klimatu. A przede wszystkich doskonalić systemy wczesnego ostrzegania, które – jak wskazują eksperci z WMO – są najlepszym narzędziem do zapobiegania poważnym stratom ekonomicznym i po prostu ratują życie.

Wyniki prac zespołu wskazują, że do połowy obecnego wieku liczba dni w ciągu roku z powodziami od strony morza wzrośnie o rząd wielkości dla niemal wszystkich krajów regionu. W Tuvalu, gdzie obecnie występuje mniej niż 5 dni powodziowych w roku, należy się spodziewać wzrostu do nawet 25 dni, a w Kiribati – z poniżej 5 do aż 65 dni rocznie. Powodzie w krajach wyspiarskich mogą powstawać z kilku przyczyn: w efekcie zalewania lądu przez ocean podczas sztormów, podczas wyjątkowo wysokich pływów lub gdy słona woda wdziera się w strefy podziemne i wypycha wody gruntowe na powierzchnię.

(Visited 1 046 times, 1 visits today)

Don't Miss