Na trwającym 19. Światowym Kongresie Meteorologicznym nie zabrakło ważnego głosu ludzi od wody. W czasie dwudniowego „Hydrological Assembly” rozmawiano o najważniejszych wyzwaniach dla światowej hydrologii oraz konieczności głębszego zaangażowania hydrologów w działania WMO. W spotkaniu uczestniczyli doradcy hydrologiczni stałych reprezentantów krajów zrzeszonych w WMO oraz przedstawiciele innych instytucji branżowych.
Zgromadzenie hydrologiczne (Hydrological Assembly) stanowi forum wymiany informacji hydrologów z całego świata. Podczas tegorocznego posiedzenia dyskutowano i ustalano szereg istotnych kwestii, w szczególności dotyczących zadań w ramach planu dział (Plan of Action PoA) dla dokumentu Wizji i Strategii dla Hydrologii (WMO Vision and Strategy for Hydrology). Opracowanie to stanowi zbiór najważniejszych wyzwań dla światowej hydrologii, skupiających się wokół następujących zagadnień:
- No one is surprised by a flood (nikt nie jest zaskoczony powodzią).
- Everyone is prepared for drought (Wszyscy są przygotowani na suszę).
- Hydro-climate and meteorological data support the food security agenda (Dane hydroklimatyczne i meteorologiczne wspierają program bezpieczeństwa żywnościowego).
- High-quality data supports science (Wysokiej jakości dane wspierają naukę).
- Science provides a sound basis for operational hydrology (Nauka zapewnia solidną podstawę dla hydrologii operacyjnej).
- We have a thorough knowledge of the water resources of our world (Posiadamy dogłębną wiedzę o zasobach wodnych naszego świata).
- Sustainable development is supported by information covering the full hydrological cycle (Zrównoważony rozwój wspierany jest przez informacje obejmujące pełny cykl hydrologiczny).
- Water quality is known (Jakość wody jest znana).
Główną przeszkodą w zapewnieniu wydajnych i zrównoważonych rozwiązań jest brak informacji o dostępnych obecnie i w przyszłości zasobach wodnych oraz zapotrzebowaniu na żywność i energię elektryczną. Aż 60 proc. państw członkowskich WMO dysponuje ograniczonymi możliwościami monitorowania hydrologicznego, a tym samym zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla decydentów. Ponad połowa krajów na całym świecie nie posiada systemu zarządzania jakością danych związanych z wodą.
W trakcie obrad Hydrological Assembly prezentowane były postępy prac nad implementacją rozwiązań, które są odpowiedzią na problemy z dostępnością danych hydrologicznych, w tym Hydrological Status and Outlook System (HydroSOS) i Global Hydrometry Support Facility (HydroHub) systemów dot. obserwacji hydrologicznych (WHOS) oraz globalnego systemu sieci obserwacji (GBON). Bardzo ważnym wydarzeniem było oświadczenie kobiet o potrzebie wzmacniania ich roli w WMO.
W części podsumowującej uczestniczył prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO, który zapewnił, że będzie dążył do zwiększenia obecności Zgromadzenia Hydrologicznego w strategiach i inicjatywach WMO: „Lepsze prognozy i skuteczne zarządzanie zagrożeniami związanymi z wodą mają kluczowe znaczenie dla sukcesu systemu wczesnego ostrzegania Early Warnings for All. Chcemy mieć pewność, że powódź nikogo nie zaskoczy i wszyscy będą przygotowani na suszę. Musimy wzmocnić i zintegrować usługi hydrologiczne, które w znaczący sposób wspierają adaptację do zmiany klimatu”.
Szersze uwzględnianie aspektów hydrologicznych staje się zatem faktem. Przyczyni się to z pewnością do większego impulsu dla inicjatyw związanych z wodą, co wpłynie na ukierunkowane rekomendacji WMO, np. zakresie opracowywania danych hydrologicznych. W związku z tym, że IMGW-PIB łączy kompetencje służby meteorologicznej i hydrologicznej, powyższa deklaracja oznacza konieczność utrzymania bliskiej współpracy pomiędzy obiema służbami.
„Uczestnictwo w tegorocznym zgromadzeniu hydrologicznym było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i sprawdzenia czy realizowane w Polsce projekty wpisują się w trendy światowe”. – wyjaśnia dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB, konsultant hydrologiczny przy stałym reprezentancie Polski w WMO. – „Mogę z pełną odpowiedzialności potwierdzić, że funkcjonujący w Instytucie system hydrologicznej osłony kraju pozwala na realizację zadań zgodnie z najwyższymi obowiązującymi obecnie standardami. Co więcej, jego rozwój w ramach strategii IMGW-PIB będzie stanowił w niedalekiej przyszłości istotny skok jakościowy”.
Oprac. Redakcja.
Zdjęcie główne: Luigi Manga | Unsplash.