Zubożenie warstwy ozonowej, tarczy chroniącej życie na Ziemi przed szkodliwym poziomem promieniowania ultrafioletowego, jest na niespotykanym dotąd dużym obszarze Arktyki.
Już nie tylko nad Antarktydą pojawia się dziura ozonowa. W ostatnich tygodniach utworzyła się ona także nad Arktyką. Jej rozmiary są rekordowe. Jeśli utrzyma się do lata, to może się okazać niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=CjF0BGXmH9k&feature=emb_title
Ostatni raz podobnie silne zubożenie warstwy ozonowej zaobserwowano w Arktyce wiosną 2011 r., A zubożenie warstwy ozonowej w 2020 r. Wydaje się być jeszcze silniejsze, zgodnie z usługą monitorowania atmosfery Copernicus wdrożoną przez ECMWF.

Niska temperatura, promieniowanie słoneczne i wyemitowane przez człowieka przed laty toksyczne aerozole, jak chlorofluorowęglowodory (CFC) i fluorowęglowodory (HFC), czyli tzw. freony, niszą warstwę ozonową, sprawiając, że rakotwórcze dla naszej skóry promieniowanie ultrafioletowe dociera w większej ilości do powierzchni ziemi.

Zubożenie wiosenne jest spowodowane kombinacją czynników, w tym niskich temperatur w stratosferze arktycznej podczas nocy polarnej i pojawienia się światła słonecznego wczesną wiosną.
Więcej: https://public.wmo.int/en/media/news/arctic-ozone-depletion-reached-record-level
F. Photo by Annie Spratt | Unsplash