Written by 09:00 Meteo, Technologie

W erze satelitów MTG. Pierwszy krok już za nami

Pod koniec 2022 roku Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) wyniesie na orbitę okołoziemską pierwszego satelitę z serii Meteosat Trzeciej Generacji MTG. Pozyskane przez niego dane będą co minutę spływać do stacji Valais w Szwajcarii. Zdaniem Marco Gaia, szefa Meteo Swiss, satelity MTG pozwolą z większą dokładnością prognozować burze i chronić ludzkie życie. IMGW-PIB przygotowuje wewnętrzną infrastrukturę, która pozwoli korzystać z nowej technologii.

Jak podaje EUMETSAT, dzięki najnowszej generacji satelitów Meteosat ilość dostępnych danych zwiększy się ponad dziesięciokrotnie. Umożliwią one m.in. monitorowanie aktywności burz, lepszą detekcję mgieł i wykrywanie pożarów, optymalizację wykorzystania potencjału energii słonecznej, czy doskonalenie jakości numerycznych modeli prognozowania pogody. Po wystrzeleniu pierwszego satelity, stacja Valais, z trzema 6,5-metrowymi antenami, będzie co minutę otrzymywać ogromne ilości danych meteorologicznych, które finalnie trafią do centrali EUMETSAT w Darmstadt w Niemczech.

„Satelity meteorologiczne nie służą bezpośrednio do generowania prognoz. Pozwalają one jednak na wyznaczenie aktualnych warunków pogodowych, co jest równie istotne i niezbędne w prognozowaniu pogody”. – wyjaśnia Jan Szturc, szef Zakładu Nowcastingu w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. – „Satelity geostacjonarne robią to w czasie niemal rzeczywistym i z coraz większą rozdzielczością czasową, która w MTG dla podstawowego czujnika ma wynieść 10 i 2,5 min. To ważna zmiana, szczególnie z punktu widzenia zadań operacyjnych służb pogodowych, które potrzebują danych dostępnych z jak najmniejszym opóźnieniem. Rozdzielczość przestrzenna obserwacji zależy od konkretnego czujnika – tych na pokładzie satelitów MTG będzie więcej niż obecnie, a ich jakość ma być lepsza”.

Stacja naziemna odbioru danych satelitarnych MTG w Valais, Szwajcaria. Źródło: https://www.meteorologicaltechnologyinternational.com/news/
Stacja naziemna odbioru danych satelitarnych MTG w Valais, Szwajcaria. Źródło: https://www.meteorologicaltechnologyinternational.com/news/

Ma to duże znaczenie dla prognoz nowcastingowych, których warunki początkowe są wyznaczane przez pomiary, w dużej części zdalne, ale także dla prognoz mezoskalowych z modeli takich jak COSMO i AROME, do których coraz częściej asymilowane są również dane satelitarne. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje drugi satelita serii MTG, tzw. Sounder, na pokładzie którego znajdzie się czujnik IRS do satelitarnego sondażu atmosfery. Będzie to pierwszy tego typu instrument na orbicie geostacjonarnej, dostarczający informacje z obszaru Europy co 30 minut. „Dane satelitarne są od dawna asymilowane w modelach numerycznej prognozy pogody, ale nigdy jeszcze nie były dostępne z taką rozdzielczością czasową. Wyższa rozdzielczość i lepsza jakość danych z MTG wpłynie więc znacząco na poprawę wiarygodności tych prognoz. Poza tym otrzymamy w trybie operacyjnym precyzyjniejsze dane o wielu parametrach meteorologicznych, stanie atmosfery i jej profilu pionowym”. – dodaje Jan Szturc.

Stacja odbioru i przetwarzania danych satelitarnych (SOPDS) w IMGW-PIB.
stacja odbioru i przetwarzania danych satelitarnych (SOPDS) w IMGW-PIB.

„Dane z satelitów MTG trafią również do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej”. – tłumaczy Bożena Łapeta, ekspertka z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju”. – „Będą one opracowywane i udostępnianie przez Zakład Teledetekcji Satelitarnej, w obrębie którego znajduje się stacja odbioru i przetwarzania danych satelitarnych (SOPDS). Aby sprostać wyzwaniu związanym z obróbką w czasie bliskim rzeczywistego tak dużego strumienia danych, rozpoczęliśmy już prace modernizacyjne w SOPDS, mające na celu jej rozbudowę i adaptację do nowych potrzeb”.


Oprac. Redakcja.
Zdjęcie główne: Kristopher Roller | Unsplash.

(Visited 65 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 1 września 2023
Close