Written by 13:26 Felieton

7 rzeczy, które musicie wiedzieć o oceanach

Tajemnicze i majestatyczne światy, które kryją w sobie wiele zagadek. Potrafią koić swoim spokojem i ciszą, by po chwili wstrząsnąć potęgą i grozą. Fascynują i budzą lęk. Bez względu na to, jakimi słowami je opiszemy, stanowią klucz do uratowania nas przed klimatyczną katastrofą. Zasługują na naszą uwagę i szacunek.

Fakt #1. Dzięki oceanom nasza planeta nadaje się do zamieszkania

Najwcześniejsze dowody życia na Ziemi znaleziono w oceanie. Każdy gatunek lądowy występujący na naszej planecie wyewoluował ze starożytnych organizmów morskich. Ogromna większość tlenu w atmosferze powstała właśnie dzięki stworzeniom żyjącym w morzach. Bez nich nie byłoby nas.
Ocean pozostaje najważniejszym systemem podtrzymywania życia na Ziemi, dostarcza wody i tlenu oraz stabilizuje globalną temperaturę planety. Dlatego jego ochrona jest tak istotna.

Fakt #2. Ocean reguluje klimat i pogodę

Zmiana klimatu jest zasadniczo powiązana z oceanami, które pochłaniają około 93 proc. nadmiaru ciepła spowodowanego efektem cieplarnianym wywołanym przez człowieka.  Naukowcy oszacowali, że bez tego mechanizmu średnia temperatura powierzchni Ziemi wynosiłaby ponad 50 st. Celsjusza!

Fakt #3. Człowiek jest całkowicie uzależniony od oceanów

Morza i oceany zapewniają tlen, wodę, żywność i środki od życia miliardom ludzi na całym świecie. Ale są też inne, mniej oczywiste korzyści, jakie czerpiemy z oceanów, np. leki. Pewne substancje chemiczne znajdujące się na rafach koralowych pomagają w walce z rakiem, chorobami serca i Alzheimera. Ponadto przebywanie blisko środowiska morskiego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Fakt #4. Ocean jest domem dla większości organizmów na Ziemi

78 proc. całej biomasy zwierzęcej żyje w środowisku morskim, a wg naukowców aż 91 proc. gatunków oceanicznych nie zostało jeszcze sklasyfikowanych. Oceany są również największym pochłaniaczem dwutlenku węgla na naszej planecie. Węgiel uwięziony w ciałach organizmów po ich śmierci opada na dno morskie, gdzie jest przechowywany przez stulecia. To sprawia, że oceany są jeszcze ważniejszym ogniwem w walce ze zmianą klimatu niż lasy.

Fakt #5. Ponad 80 proc. oceanów pozostaje niezbadanych

Mimo że oceany pokrywają ponad 70 proc. powierzchni Ziemi i wpływają na życie każdej żywej istoty naszej planety, to wiemy o nich mniej niż o odległych planetach. Każdego roku wydajemy wielokrotnie więcej pieniędzy na eksplorację kosmosu, tymczasem ocean może kryć odpowiedzi na niektóre z największych wyzwań ludzkości. Badanie mórz i oceanów pozwala nam lepiej zrozumieć zmianę klimatu i kształtowanie się pogody, umożliwia odkrywane nowych leków i inspiruje to niezliczonych innowacji.

Fakt #6. Nasz świat kształtują oceany

Przez miliony lat ocean ukształtował Ziemię jaką znamy – od rzeźbienia gór, po tworzenie nowych wysp ze szkieletów koralowców. Pozostaje naszym największym sprzymierzeńcem w walce ze zmianą klimatu. Ekosystemy oceaniczne, takie jak łąki trawy morskiej, słone bagna, rafy koralowe i namorzyny, pochłaniają węgiel z atmosfery kilkakrotnie szybciej niż lasy lądowe. Każdego roku ocean wychwytuje i bezpiecznie przechowuje miliardy ton dwutlenku węgla.

Fakt #7. Jest tylko jeden ocean

Ocean Spokojny, Atlantyk Ocean Indyjski, Arktyczny i Południowy – to tylko nazwy nadane przez człowieka. W rzeczywistości ocean stanowi jeden globalny zbiornik wodny. To co dzieje się w jednym miejscu, może mieć konsekwencje dla całkiem innego rejonu – niezależnie od tego czy są to zdarzenia negatywne, jak wyciek ropy naftowej, czy pozytywne, jak zmniejszenie zanieczyszczenia bądź utworzenie morskiego obszaru chronionego, który umożliwia odrodzenie się życia morskiego.

Nasz Niesamowity Ocean – więcej na https://www.theoceanagency.org/toolkits/ocean


Oprac. Redakcja.
Zdjęcie główne: Ivan Torres/Unsplash

(Visited 504 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 1 września 2023
Close