Written by 10:00 Technologie

Czy pogoda może mieć wpływ na Internet satelitarny?

Satelitarne połączenia internetowe wykorzystują mikrofalowe częstotliwości radiowe, które poruszają się po liniach prostych i nie mogą przechodzić przez obiekty stałe. Z tego względu ogromne znaczenie dla jakości takiego połączenia ma pogoda. Jeżeli odbierany sygnał jest słaby, oznacza to, że system satelitarny nie jest odporny na takie zjawiska atmosferyczne, jak deszcz, śnieg czy wiatr. Jakość połączenia satelitarnego jest również mocno uzależniona od wilgotności.

Deszcz
Lekkie opady deszczu nie powinny wpływać na satelitarny serwis internetowy, ale jeśli antena nie jest prawidłowo ustawiona w stosunku do satelity, to sygnał przez nią odbierany może być zbyt słaby. Jeżeli chcesz, aby system był bardziej niezawodny, upewnij się, że antena jest ustawiona na sygnał szczytowy. Z kolei ulewne deszcze i burze, nawet odległe, mogą całkowicie zablokować sygnał satelitarny. W obszarach tropikalnych, gdzie występują sezonowe deszcze związane m.in. z monsunami, firmy inżynieryjne prowadzą regularne badania i monitoring pogodowy, aby przewidzieć roczne czasy przestojów pracy ich systemów.

Śnieg i lód
Opady śniegu mogą osłabiać połączenia satelitarne do tego stopnia, że ​​usługa zostanie zakłócona. Do całkowitego zakłócenia sygnału dochodzi, gdy śnieg gromadzi się na czaszy anteny lub gdy na jej powierzchni, w wyniku kondensacji, powstaje warstwa lodu. Niektórzy producenci stosują regulatory termostatyczne, które automatycznie uruchamiają podgrzewanie urządzenia, gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu.

Wiatr
Ze względu na swój kształt antena internetowa jest podatna na działanie wiatru, który może ją przesunąć lub wygiąć i tym samym spowodować zakłócenie usługi. Wieża, na której zamontowana jest antena satelitarna, również może się skręcać i kołysać pod wpływem mocnych podmuchów wiatru – sygnał nie trafia do założonego celu i komunikacja jest utrudniona. Silne burze, tornada i huragany mogą całkowicie zerwać antenę z uchwytów i spowodować dłuższe przerwy w świadczeniu usług. Niektórzy producenci anten zalecają stosowanie wzmocnionego systemu montażowego w obszarach, gdzie występują niekorzystne warunki wietrzne.

Leon Seibert on Unsplash
Leon Seibert on Unsplash

„Operatorzy Internetu satelitarnego wykorzystują pasma C, Ku i Ka w zależności od potrzeb i warunków. W krajach tropikalnych, gdzie występują intensywne opady deszczu, najczęściej stosuje się pasmo C, którego sygnału nie zakłócają opady atmosferyczne. Pewnym problem są natomiast rozmiary takich anteny, sięgające 2-3 metrów, co wymaga solidnej konstrukcji i mocowania by uchronić aparaturę przed silnym wiatrem. Znacznie mniejsze anteny są wykorzystywane w pasmach Ku i Ka, uniemożliwiają one jednak odbiór sygnału w trakcie burz i ulewnych deszczów”. – komentuje dr Piotr Struzik z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB. – „Należy też zwrócić uwagę, że problem z odbiorem sygnału powstaje, gdy chmura deszczowa znajduje się na linii antena – satelita. Podobne zakłócenie powodują gałęzie drzew, zwłaszcza podczas opadów deszczu lub mokrego śniegu, ponieważ mogą one zasłaniać tor komunikacji z satelitą”.


Zdjęcie główne: Scott Evans | IMGW-PIB

(Visited 517 times, 3 visits today)
Tagi: , , Last modified: 24 sierpnia 2023
Close