Written by 09:00 Nauka

IMGW-PIB partnerem merytorycznym kampanii „Obiecajmy”

Zbiorniki retencyjne przy przedszkolach, bajki z morałem dla najmłodszych. Wystartowała kampania edukacyjna „Obiecajmy”, której celem jest oszczędzanie wody.

W 2030 roku ilość dostępnej w Polsce wody będzie nawet o 40 proc. niższa niż zapotrzebowanie. Już teraz w naszym kraju na 1 mieszkańca przypada średnio około 1,6 tys. m3 wody na rok, a to prawie trzy razy mniej niż średnia dla przeciętnego Europejczyka (4,5 tys. m3/rok). Jednym z priorytetowych zadań w walce z deficytem wodnym jest rozwój małej retencji umożliwiającej gromadzenie deszczówki. W odpowiedzi na ten problem marka Finish zainicjowała kampanię „Obiecajmy”, w której Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, wraz z partnerami kampanii Reckitt Benckiser, edukują najmłodszych mieszkańców naszej planety, jak oszczędzać wodę.

W ramach projektu w wybranych przedszkolach, położonych na terenach najbardziej zagrożonych suszą hydrologiczną, zostaną zainstalowane zbiorniki retencyjne umożliwiające gromadzenie deszczówki. Dzieci otrzymają zestawy narzędzi, a także nasiona warzyw i owoców, dzięki którym z łatwością będą mogły dbać o roślinność wokół budynków, przy okazji świetnie się bawiąc. Dla nauczycieli przygotowano scenariusze lekcji, które pomogą w przystępny sposób wytłumaczyć najmłodszym problem braku wody i pokazać im sposoby jej oszczędzania. Do tej pory przeprowadzono pilotażowe zajęcia w trzech przedszkolach na terenie Warszawy. Materiały edukacyjne dostępne będą także na stronie kampanii: https://obiecajmy.finish.pl/.

Od najmłodszych lat

Organizatorzy kampanii przekonują, że rzetelna i nowoczesna edukacja ekologiczna powinna zaczynać się od najmłodszych lat, tak aby nawyki i zachowania wykształcone w dzieciństwie towarzyszyły dzieciom również w dorosłym życiu. Dzieci z wybranych przedszkoli otrzymają książeczkę o przygodach Kropelki Amelki, będą mogły zobaczyć film edukacyjny https://www.youtube.com/watch?v=f-RcoIL-78c, a opiekunowie i nauczyciele skorzystać z lekcji edukacyjnych. „Lekcje przygotowano opierając się na wiedzy naukowej najlepszych ekspertów z Instytutu. Amelka, bohaterka opowieści Kropelki Amelki, w przystępny sposób tłumaczy jak codziennie można oszczędzać wodę w domu i bliskim sąsiedztwie”. – tłumaczy Anna Goławska, koordynatorka projektów edukacyjnych w IMGW-PIB.

Susze coraz większym problemem

W 2020 roku niedobory wody w rzekach i glebie pogłębiły się trzeci rok z rzędu. Sezon zimowy 2020/2021 oraz deszczowa jesień znacznie poprawiły sytuację, ale eksperci są zgodni, że problem suszy na pewno będzie powracał. Jednym ze sposobów ich zapobiegania w przyszłości jest edukacja najmłodszych, ponieważ to właśnie oni będą się mierzyć ze skutkami zmiany klimatu. Dlatego do kampanii przyłączył się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. „Bez wody nie ma życia. W hierarchii wszystkich potrzeb życiowych organizmów woda zajmuje pierwsze miejsce – na równi z tlenem. I choć wiemy, że bez wody nie ma życia, zapominamy o jej oszczędzaniu i o tym, że nie da się jej zastąpić. Do dzisiaj bowiem człowiek nie opanował umiejętności i technologii pozwalającej na bezpieczne jej wytwarzanie. – mówi Grzegorz Walijewski, Zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju i Rzecznik Prasowy IMGW-PIB. „W ciągu najbliższych 50 lat przewiduje się wzrost temperatury powietrza o około 2-3°C, a na przestrzeni dekady o około 0,6°C. Równocześnie maleć będą opady – szacuje się, że do 2100 roku spadną aż o około 10%. Wzrost temperatury, większe parowanie, niższe opady wpłyną bezpośrednio na zmniejszenie zasobów wodnych. Dane pokazują, że do roku 2030 ilość dostępnej wody będzie o 40% niższa od potrzeb”. – dodaje Grzegorz Walijewski.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć pod linkiem: https://obiecajmy.finish.pl/


Zdjęcie główne:  Kobu Agency | Unsplash

(Visited 16 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 29 sierpnia 2023
Close